Рада бачити Вас на сторінках свого блогу! "Світова література - мистецтво самовираження за допомогою слова " Акутагова Рюноске "Читають всі, але далеко не всі вміють читати" Ф.Варан

З досвіду роботи


Методичні рекомендації щодо
використання інтерактивних методів
на уроках словесності
Сливка А.М. Методичні рекомендації щодо використання інтерактивних методів на уроках словесності.-Біла Церква.2012.  с.87
 Пропоновані теоретичні і практичні матеріали є спробою вчителя – практика висвітлити власні погляди й напрацювання та виробити рекомендації щодо використання інтерактивних методів на уроках  російської мови  та світової літератури з опорою на вже існуюче підґрунтя, розроблене провідними науковцями й методистами, які розглядали данне питання.
   Можуть бути цікаві вчителям російської мови та світової літератури, які прагнуть удосконалюватись у майстерності викладання російської мови та світової літератури.
ЗМІСТ
Вступ…………………………………………………………………….4

Розділ1.
1.1. Теоретичні основи…………………………………………………5
1.2. Роняття інтеракція та інтерактивне навчання…………………...5

Розділ 2.
2.1. Аналіз провідних дефініцій з досліджуваної проблеми…...........7  
2.2. Актуальність дослідження………………………………………..7

Розділ 3.
3.1. Методичні рекомендації для ефективної організації навчального процесу зі світової літератури засобами інтерактивних технологій та їх практичне застосування……………………………………………………………8
3.2. Ефективні методи і прийоми навчання мови у формуванні інтерактивних навичок………………………………………………………………10
3.3. Практичне застосування апробованих методів і прийомів у формуванні інтерактивних навичок на уроках світової літератури………….13

Висновки……………………………………………………………31

Використані джерела……………………………………………...32
Додатки……………………………………………………………...35
Додаток № 1…………………………………………………………46
Додаток № 2…………………………………………………………56
Додаток № 3…………………………………………………………65
Додаток № 4…………………………………………………………69
Додаток № 5…………………………………………………………72

Вступ
Реформування освіти в Україні передбачене не тільки інструктивними листами Міністерства освіти і науки, але й самим часом, дійсністю. Із розвитком комп’ютеризації, телебачення, наше суспільство втрачає читача художньої літератури. Сучасні діти віддають перевагу інтернету, відеофільмам, комп’ютерним іграм, а література не входить у коло їх інтересів. Проблема удосконалення уроку зарубіжної літератури дискутується стільки ж, скільки існує ця дисципліна, бо урок є основною ланкою навчально-виховного процесу.
Суть інтерактивних технологій полягає в тому, що навчання відбувається шляхом взаємодії всіх, хто навчається.
   В процесі застосування інтерактивних технологій, як правило, моделюються реальні життєві ситуації, пропонуються проблеми для спільного вирішення, застосовуються рольові ігри.Тому інтерактивні технології  найбільше сприяють формуванню в учнів умінь і навичок, виробленню особистих цінностей, створюють атмосферу співробітництва, творчої взаємодії в навчанні.
• Інтерактивні технології дають можливість забезпечити глибину вивчення змісту. Учні освоюють усі рівні пізнання (знання, розуміння, застосування, аналіз, синтез, оцінку). При цьому відсоток учнів, які засвоїли знання, досить високий (понад 50).
• Змінюється роль учнів. Вона активна: учні приймають важливі рішення щодо процесу навчання.
• Змінюється основне джерело мотивації навчання. Воно стає внутрішнім, це інтерес самого учня.
• Значно підвищується роль особистості педагога. Педагог більше розкривається перед учнями, виступає як лідер, організатор.
• Засвоєння незначного обсягу інформації потребує значного часу.
• Кожна інтерактивна технологія потребує попереднього розгляду і навчання учнів процедури. Викладач має менший контроль над обсягом і глибиною вивчення, часом і ходом навчання. Результати роботи учнів менш передбачувані. Дисципліна учнів на інтерактивному уроці може бути проблемою для вчителя.

Розділ 1.

1.1.Теоретичні основи

На уроках літератури в учнів формуються найважливіші соціально-моральні уявлення й орієнтири, вивчення літератури сприяє вихованню суспільно зрілої, активної, творчої особистості. Одним із головних завдань нинішнього учителя літератури є формування особистості через виховання кваліфікованого читача. За ствердженням багатьох відомих методистів (О.Богданова, Н. Волошина, О. Ісаєва, В. Маранцман, Л. Мірошниченко, В. Неділько. Є. Пасічник й ін.), цей процес повинен відбуватися постійно, безперервно, утворюючи певну систему протягом усього шкільного курсу навчання.(2)
   В наслідок цього виникає необхідність удосконалення методики викладання літератури в цілому, зокрема ж – оптимізації методичних прийомів і форм шкільного аналізу.
   Педагогічні інновації пов'язані сьогодні із застосуванням інтерактивних (від англ. inter- взаємний, act- діяти) методів у навчальній та виховній діяльності вчителя, в управлінській діяльності керівника навчального закладу.«Інтерактивний» означає: здатність взаємодіяти в процесі бесіди, діалогу з чимось (комп'ютером), або кимось (людиною). Отже, інтерактивне навчання - це насамперед діалогове навчання, в ході якого здійснюється взаємодія вчителя та учня. Які ж основні характеристики інтерактивну ?

1.2.Поняття інтеракція та інтерактивне навчання.
Поняття «інтеракція» (від англ. іnteraction – взаємодія) виникло вперше у соціології й соціальній психології. Для теорії символічного інтеракціонізму (засновник – американський філософ Дж.Мід) характерним є розгляд розвитку і життєдіяльності особистості, творення людиною свого «Я» у ситуаціях спілкування та взаємодії з іншими людьми.
    У психології інтеракція – це здатність взаємодіяти або перебувати в режимі бесіди, діалогу з чим-небудь (наприклад, з комп’ютером, навчальним засобом тощо) або з ким-небудь (людиною).




Інтерактивне навчання – це навчання в режимі діалогу, постійна активна взаємодія всіх його учасників з використанням моделей комунікацій, стосунків, ролей тощо.
   Передусім - це спеціальна форма організації пізнавальної діяльності. Вона передбачає конкретні завдання. Одне з них -створення комфортних умов навчання, за яких кожен учасник процесу відчуває свою інтелектуальну спроможність. Це робить продуктивним і сам процес навчання.
   Під час вивчення світової  літератури слід активніше використовувати сучасні педагогічні технології: комп’ютеризоване навчання, інтерактивні види і форми роботи. Вони збільшують пізнавальну самостійність учнів та мотивують потребу розвитку їхньої читацької культури. Серед інтерактивних форм роботи на уроках світової літератури поширення набуває навчальна взаємодія учнів у парах, мікрогрупах, групах, що здебільшого застосовується під час пошуку та аналізу інформації, виконання практичних завдань, підготовки диспутів, семінарів, різноманітних творчих завдань. З метою надання школярам більших можливостей для спілкування, висловлювання власних думок і почуттів домінантною формою навчання на уроках світової літератури в усіх класах має бути діалог, під час якого виявляється рівень знань учнів.
Розділ 2.
2.1.Аналіз провідних дефініцій з досліджуваної проблеми.   Суть інтерактивного навчання: навчальний процес організований так, що всіх учасників залучено до процесу пізнання, формування висновків, створення певного результату, де кожен робить індивідуальний внесок, обмінюється знаннями, ідеями, способами діяльності.
   Відбувається цей процес в атмосфері доброзичливості та взаємопідтримки. Це дозволяє не тільки отримати нові знання, а й розвиває пізнавальну діяльність, переводить її в більш високі форми кооперації та співробітництва.
 
 2.2.Актуальність дослідження.
Актуальність дослідження: інтерактивне навчання дозволяє розв'язати одразу кілька завдань: розвиває комунікативні вміння й навички, допомагає встановленню емоційних контактів між учасниками процесу, забезпечує виховне завдання, оскільки змушує працювати в команді, прислухатися до думки кожного. Використання інтерактиву знімає нервове напруження, дає можливість змінювати форми діяльності, переключати увагу на основні питання.
   Найбільш відомі форми інтерактивних методів - «велике коло», «вертушка», «акваріум», «дебати», «мозковий штурм», «Джиг-соу».
      Інтерактивне навчання- це спеціальна форма організації пізнавальної діяльності, яка має конкретну, передбачувану мету - створити комфортні умови навчання, за яких кожен учень відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність.
   Інтерактивна взаємодія виключає як домінування одного учасника навчального процесу над іншими, так і однієї думки над іншою. Під час інтерактивного навчання учні вчаться бути демократичними, спілкуватися з іншими людьми, критично мислити, приймати продумані рішення

Розділ 3.
3.1. Методичні рекомендації для ефективної організації навчального процесу зі світової літератури засобами інтерактивних технологій та їх практичне застосування.
   Суть інтерактивного навчання у тому, що навчальний процес відбувається за умови постійної, активної взаємодії всіх учнів. Це співнавчання, взаємонавчання (колективне, групове, навчання у співпраці), де і учень і вчитель є рівноправними, рівнозначними суб'єктами навчання, розуміють, що вони роблять, рефлексують з приводу того, що вони знають, вміють і здійснюють.
   Організація інтерактивного навчання на уроках світової літератури передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне вирішення проблеми на основі аналізу обставин та відповідної ситуації,куди попадає певний літературний герой. Воно ефективно сприяє формуванню навичок і вмінь, виробленню цінностей, створенню атмосфери співробітництва, взаємодії, дає змогу педагогу стати справжнім лідером дитячого колективу.
   Для прикладу можна розглянути досвід організованої А. Рівіним (1878-1944) у 1918 році в м. Корін (між Києвом та Житомиром) школи, в якій учні різного віку, навчаючись у парах змінного складу, проходили за один рік програму трьох - чотирьох років навчання. В школі навчалось одночасно близько 40 дітей віком від 11 до 16 років. Уроків як таких у школі не було. За гарної погоди діти навчались в саду, на свіжому повітрі. Під час занять вони вільно рухались, розмовляли один з одним. В основу методики Рівіна була покладена ідея «навчаючи інших, навчайся сам».
   Подальшу розробку елементів інтерактивного навчання ми можемо знайти в працях В. Сухомлинського, творчості вчителів-новаторів 70-80-х рр. (Ш. Амонашвілі, В. Шаталова, Є. Ільїна, С. Лисенкової та інших), теорії розвивальногонавчан-ня.
   У Західній Європі та СІЛА групові форми навчальної діяльності учнів активно розвивались та вдосконалювались. Наприкінці XX ст. інтерактивні технології набули поширення в теорії та практиці американської школи, де їх використовують при викладанні різноманітних предметів. Дослідження, проведені Національним тренінговим центром (США, штат Меріленд) у 80-х рр., показують, що інтерактивне навчання дозволяє різко збільшити процент засвоєння матеріалу, оскільки впливає не лише на свідомість учня, а й на його почуття, волю (дії, практику). Результати цих досліджень були відображені в схемі, що отримала назву «Піраміда навчання».
   Найменших результатів можна досягти за умов, пасивного навчання (лекція - 5%, читання - 10%), а найбільших - інтерактивного (дискусійні групи - 50%, практика через дію - 75%, навчання інших чи негайне застосування - 90%). Це, звичайно, середньостатистичні дані, і в конкретних випадках результати можуть бути дещо іншими, але в середньому таку закономірність може простежити кожен педагог.
   Ці дані цілком підтверджуються дослідженнями сучасних українських  психологів. За їхніми оцінками, старший школяр може, читаючи очима, запам'ятати 10% інформації, слухаючи - 26% , розглядаючи - 30%, слухаючи і розглядаючи - 50%, обговорюючи - 70%, особистий досвід - 80%, спільна діяльність з обговоренням - 90%, навчання інших - 95%
    Понад 2400 років тому Конфуцій сказав: Те, що я чую, я забуваю. Те, що я бачу, я пам'ятаю. Те, що я роблю, я розумію.
   Ці три прості твердження обґрунтовують необхідність використання активних методів навчання. Дещо змінивши слова великого китайського педагога, можна сформулювати кредо інтерактивного навчання:
Те, що я чую, я забуваю.
Те, що я бачу й чую, я трохи пам'ятаю.
Те, що я чую, бачу й обговорюю, я починаю розуміти. Коли я чую, бачу, обговорюю й роблю, я набуваю знань і навичок.
Коли я передаю знання іншим, я стаю майстром.
   Суть інтерактивного навчання у тому, що навчальний процес відбувається за умови постійної, активної взаємодії всіх учнів. Це співнавчання, взаємонавчання (колективне, групове, навчання у співпраці), де і учень і вчитель є рівноправними, рівнозначними суб'єктами навчання, розуміють, що вони роблять, рефлексують з приводу того, що вони знають, вміють і здійснюють.
   Організація інтерактивного навчання передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне вирішення проблеми на основі аналізу обставин та відповідної ситуації. Воно ефективно сприяє формуванню навичок і вмінь, виробленню цінностей, створенню атмосфери співробітництва, взаємодії, дає змогу педагогу стати справжнім лідером дитячого колективу.
   Неможливо одній людині знати все, навіть у якійсь вузькій царині знання. Але ж численні факти містяться в пам'яті комп'ютера, інтернеті. Учні ж повинні мати цілком інші навички: думати, розуміти суть речей, осмислювати ідеї та концепції і вже на основі цього вміти шукати потрібну інформацію, трактувати її та застосовувати в конкретних умовах, формулювати й відстоювати особисту думку. Саме цьому сприяють інтерактивні технології.Інтерактивні технології потребують певної зміни життя класу, а також значної кількості часу для підготовки як учням, так і педагогові.
   Починайти треба з поступового застосування цих технологій, якщо ви або учні з ними не достатньо ознайомлені. Як педагогові, так і учням треба звикнути до них. Можна навіть скласти план їх впровадження. Краще старанно підготувати декілька занять у навчальному році, ніж часто проводити наспіх підготовлені «ігри».Можна провести з учнями особливе «організаційне заняття», створити разом з ними «правила роботи в класі». Налаштуйте учнів на старанну підготовку до навчальних семінарів.    Використовуйте спочатку прості інтерактивні технології – робота в парах, малих групах, мозковий штурм тощо. Коли у вас і в учнів з’явиться досвід подібної роботи, такі заняття проходитимуть набагато легше, а підготовка не потребуватиме багато часу.Використання інтерактивних технологій – не самоціль.
Це лише засіб для досягнення такої атмосфери в класі, яка найкраще сприяє співробітництву, порозумінню й доброзичливості, дає можливість дійсно реалізувати особистісно орієнтоване навчання.

3.2. Ефективні методи і прийоми навчання мови у формуванні інтерактивних навичок.
   Для ефективного застосування інтерактивних технологій, зокрема щоб охопити весь необхідний обсяг матеріалу і глибоко його вивчити (а не перетворити технології на безглузді «ігри заради самих ігор»), педагог повинен старанно планувати свою роботу, щоб:
• дати завдання учням для попереднього підготування: прочитати, продумати, виконати самостійні підготовчі завдання;
• відібрати для уроку або заняття такі інтерактивні вправи, які дали б учням «ключ» до освоєння теми;
• під час самих інтерактивних вправ дати учням час подумати над завданням, щоб вони сприйняли його серйозно, а не механічно або «граючись» виконали його;
• на одному занятті можна використовувати одну (максимум — дві) інтерактивних вправи, а не їх калейдоскоп;
• дуже важливо провести спокійне глибоке обговорення за підсумками інтерактивної вправи, зокрема акцентуючи увагу й на іншому матеріалі теми, прямо не порушеному в інтерактивній вправі;
• проводити швидкі опитування, самостійні домашні роботи з різноманітних матеріалів теми, які не були пов’язані з інтерактивними завданнями.
Для зміцнення контролю над ходом процесу навчання за умов використання інтерактивних технологій викладач повинен попередньо добре підготуватися:
• глибоко вивчити та продумати матеріал, у тому числі додатковий, наприклад, різноманітні тексти, зразки документів, приклади, ситуації, завдання для груп тощо;
• старанно планувати і розробити заняття: визначити хронометраж, ролі учасників, підготувати запитання й можливі відповіді, виробити критерії оцінки ефективності заняття (докладно описуючи хід занять, автори намагалися максимально полегшити підготовку викладача до проведення заняття);
• мотивувати учнів до вивчення шляхом добору найбільш цікавих для учнів випадків, проблем; оголошувати очікувані результати (мети) заняття й критерії оцінки роботи учнів;
• передбачити різноманітні методи для привернення уваги учнів, підтримання дисципліни, необхідної для нормальної роботи аудиторії; цьому, зокрема, можуть сприяти різноманітні вправи-розминки, письмовий розподіл ролей у групах тощо.
   Оцінювання навчальних досягнень учнів за умов застосування інтерактивних технологій відбуватиметься у формі схвалювання будь-яких, навіть щонайменших успіхів та зусиль учнів. Коментарі щодо учнівських дій, навіть такі, що містять критику, мають починатися з позитивних зауважень. Коригування неточних, неправильних відповідей та дій можливе лише у формі пропозицій діяти інакше: «Можлива інша відповідь»… , «Існує інша точка зору»…, «Можна сказати (написати, зробити) інакше»…. Передусім необхідно дати право самому учневі переглянути свій початковий варіант дій.
   Суть інтерактивних технологій полягає в тому, що навчання відбувається шляхом взаємодії всіх, хто навчається. Це співнавчання (колективне, кооперативне навчання, навчання у співпраці), в якому і вчитель, і учні є суб'єктами. Учитель виступає лише в ролі організатора процесу навчання, лідера групи учнів. ІТ найбільше відповідають особистісно зорієнтованому підходу до навчання. В процесі застосування інтерактивних технологій, як правило, моделюються реальні життєві ситуації, пропонуються проблеми для спільного вирішення, застосовуються рольові ігри.Тому ІТ найбільше сприяють формуванню в учнів умінь і навичок, виробленню особистих цінностей, створюють атмосферу співробітництва, творчої взаємодії в навчанні.
• Інтерактивні технології дають можливість забезпечити глибину вивчення змісту. Учні освоюють усі рівні пізнання (знання, розуміння, застосування, аналіз, синтез, оцінку). При цьому відсоток учнів, які засвоїли знання, досить високий (понад 50).
• Змінюється роль учнів. Вона активна: учні приймають важливі рішення щодо процесу навчання.
• Змінюється основне джерело мотивації навчання. Воно стає внутрішнім, це інтерес самого учня.
• Значно підвищується роль особистості педагога. Педагог більше розкривається перед учнями, виступає як лідер, організатор.
• Засвоєння незначного обсягу інформації потребує значного часу.
• Кожна інтерактивна технологія потребує попереднього розгляду і навчання учнів процедури. Викладач має менший контроль над обсягом і глибиною вивчення, часом і ходом навчання. Результати роботи учнів менш передбачувані. Дисципліна учнів на інтерактивному уроці може бути проблемою для вчителя.
Починайте з поступового застосування цих технологій, якщо ви або учні з ними не достатньо ознайомлені. Як педагогові, так і учням треба звикнути до них. Можна навіть скласти план їх впровадження. Краще старанно підготувати декілька занять у навчальному році, ніж часто проводити наспіх підготовлені «ігри».Можна провести з учнями особливе «організаційне заняття», створити разом з ними «правила роботи в класі». Налаштуйте учнів на старанну підготовку до навчальних семінарів. Використовуйте спочатку прості інтерактивні технології – робота в парах, малих групах, мозковий штурм тощо. Коли у вас і в учнів з’явиться досвід подібної роботи, такі заняття проходитимуть набагато легше, а підготовка не потребуватиме багато часу.Використання інтерактивних технологій – не самоціль.
Це лише засіб для досягнення такої атмосфери в класі, яка найкраще сприяє співробітництву, порозумінню й доброзичливості, дає можливість дійсно реалізувати особистісно орієнтоване навчання.Якщо застосування вами інтерактивних технологій у конкретному класі веде до протилежних результатів – треба переглянути вашу стратегію й обережно підходити до використання подібних технологій. Можливо, варто обговорити цю ситуацію з учнями (чи правильно ви розумієте й використовуєте ІТ, чи готові ви й учні до їх використання?).Деяким викладачам буває складно розкривати себе перед школярами, висловлювати особисту думку щодо матеріалу, показувати некомпетентність у деяких питаннях.
Для ефективного застосування інтерактивних технологій, зокрема щоб охопити весь необхідний обсяг матеріалу і глибоко його вивчити (а не перетворити технології на безглузді «ігри заради самих ігор»), педагог повинен старанно планувати свою роботу, щоб:
• дати завдання учням для попереднього підготування: прочитати, продумати, виконати самостійні підготовчі завдання;
• відібрати для уроку або заняття такі інтерактивні вправи, які дали б учням «ключ» до освоєння теми;
• під час самих інтерактивних вправ дати учням час подумати над завданням, щоб вони сприйняли його серйозно, а не механічно або «граючись» виконали його;
• на одному занятті можна використовувати одну (максимум — дві) інтерактивних вправи, а не їх калейдоскоп;
• дуже важливо провести спокійне глибоке обговорення за підсумками інтерактивної вправи, зокрема акцентуючи увагу й на іншому матеріалі теми, прямо не порушеному в інтерактивній вправі;
• проводити швидкі опитування, самостійні домашні роботи з різноманітних матеріалів теми, які не були пов’язані з інтерактивними завданнями.
Для зміцнення контролю над ходом процесу навчання за умов використання інтерактивних технологій викладач повинен попередньо добре підготуватися:
• глибоко вивчити та продумати матеріал, у тому числі додатковий, наприклад, різноманітні тексти, зразки документів, приклади, ситуації, завдання для груп тощо;
• старанно планувати і розробити заняття: визначити хронометраж, ролі учасників, підготувати запитання й можливі відповіді, виробити критерії оцінки ефективності заняття (докладно описуючи хід занять, автори намагалися максимально полегшити підготовку викладача до проведення заняття);
• мотивувати учнів до вивчення шляхом добору найбільш цікавих для учнів випадків, проблем; оголошувати очікувані результати (мети) заняття й критерії оцінки роботи учнів;
• передбачити різноманітні методи для привернення уваги учнів, підтримання дисципліни, необхідної для нормальної роботи аудиторії; цьому, зокрема, можуть сприяти різноманітні вправи-розминки, письмовий розподіл ролей у групах тощо.
Передбачається, що оцінювання навчальних досягнень учнів за умов застосування інтерактивних технологій відбуватиметься у формі схвалювання будь-яких, навіть щонайменших успіхів та зусиль учнів. Коментарі щодо учнівських дій, навіть такі, що містять критику, мають починатися з позитивних зауважень. Коригування неточних, неправильних відповідей та дій можливе лише у формі пропозицій діяти інакше: «Можлива інша відповідь»… , «Існує інша точка зору»…, «Можна сказати (написати, зробити) інакше»…. Передусім необхідно дати право самому учневі переглянути свій початковий варіант дій.
Оцінюючи результати інтерактивного навчання, необхідно враховувати такі умови:
• підтримувати баланс перевірки знань, навичок;
• використовувати традиційні та інтерактивні технології оцінювання;
• застосовувати групове, змагальне та індивідуальне оцінювання, самооцінку та взаємооцінку учнів;
• обговорювати з учнями критерії оцінювання;
• враховувати досягнення класу та індивідуальний прогрес учнів.

3.3. Практичне застосування апробованих методів і прийомів у формуванні інтерактивних навичок на уроках світової літератури.
   Розглянемо застосування інтерактивних методів на уроках на прикладі малих груп учнів.
Робота в малих групах дає змогу учням набути навичок, необхідних для спілкування та співпраці. Вона стимулює роботу в команді. Ідеї, вироблені в групі, допомагають учасникам бути корисним одне одному. Висловлювання думок допомагає їм відчути особисті можливості та зміцнити їх.
Учитель об'єднує учнів у малі групи, розподіляє завдання між групами. Вони мають за короткий час (як правило, 3-10 хв) виконати це завдання та представити результати роботи своєї групи.Більшість завдань слід опрацьовувати саме в малих групах або парах, тому що учням краще висловитися в невеличкій групі. Робота в малих групах дає змогу заощадити час уроку, бо зникає потреба вислуховувати кожну людину у великій групі.
Коли ви починаєте роботу з малими групами:
1. Об'єднайте учнів у малі групи (4-6 осіб).
2. Ознайомте їх із ролями, які вони можуть виконувати.
• Спікер(керівник групи):
зачитує завдання групи;
організовує порядок виконання;
пропонує учасникам групи висловитися по черзі;
заохочує групу до роботи;
підбиває підсумки роботи;
визначає доповідача.
• Секретар:
веде записи результатів роботи своєї групи;
записи веде стисло й розбірливо;
як член групи, має бути готовим висловити думку групи під
час підбиття підсумків або допомогти доповідачеві.
• Посередник:
стежить за часом; заохочує групу до роботи.
• Доповідач:
чітко висловлює думку групи; доповідає про результати роботи групи.
3. Дайте кожній групі конкретне завдання та інструкцію щодо організації групової роботи:
• можна починати висловлюватися спочатку за бажанням, а потім по черзі;
• необхідно дотримуватись одного з правил активного слухання, коли хтось говорить, усі слухають і не перебивають. Намагатися обговорювати ідею, а не особи учнів, які висловили цю ідею;
• утримуватися від оцінок та образ учасників групи;
• намагатися в групі дійти спільної думки, хоча в деяких випадках у групі може бути особлива думка і вона має право на існування.
4. Виділіть час на виконання групової роботи. Під час групової роботи надайте кожній групі потрібну допомогу.
5. Запропонуйте групам представити результати роботи.
6. Прокоментуйте роботу груп.
                                           
РОБОТА В ПАРАХ
Однією з форм роботи в малих групах є робота в парах. Один із варіантів проведення:
• поставте учням питання для дискусії або гіпотетичної ситуації. Після пояснення питання або фактів, наведених у ситуації, дайте учням небагато часу для того, щоб продумати можливі відповіді або рішення самостійно;
• об'єднайте учнів у пари, визначте, хто з пари починатиме висловлюватись, і попросіть їх обговорити свої ідеї одне з одним. Краще зразу визначити час на висловлювання кожного з учасників пари і спільне обговорення. Це допоможе учням від початку звикнути до чіткої організації роботи в парах. Вони мають досягти згоди щодо відповіді або рішення.
Кожна пара обмінюється своїми ідеями та аргументами з усім класом, що допомагає провести дискусію.
«Мозковий штурм»- це ефективний та добре відомий інтерактивний метод колективного обговорення, що широко використовується. Він спонукає виявляти свою уяву та творчість шляхом вираження думок усіх учасників, допомагає знаходити декілька рішень щодо конкретної проблеми.
Порядок проведення:
1. Запропонуйте учням сісти так, щоб вони почувалися зручно та -невимушено.
2. Визначте основні правила (див. далі).
3. Повідомте їм проблему, яку треба вирішити.
4. Запропонуйте учасникам висловити свої ідеї.
5. Запитуйте їх по черзі надходження. Не вносьте в ідеї ніяких коректив.
6. Спонукайте учасників до висування нових ідей, додаючи при цьому свої особисті.
7. Намагайтеся не допустити глузування, коментарів або висміювання яких-небудь ідей.
8. Продовжуйте доти, доки будуть надходити нові ідеї.
9. На закінчення обговоріть та оцініть запропоновані ідеї. Правила проведення «мозкового штурму», які можна запропонувати учням:
1. Під час «висування ідей» не пропускайте жодної. Якщо ви будете судити про ідеї та оцінювати їх під час висловлювань, учасники зосередять більше уваги на захисті своїх ідей, ніж на спробах запропонувати нові та більш досконалі.
2. Необхідно заохочувати всіх до висловлення якомога більшої кількості ідей. Варто заохочувати навіть фантастичні ідеї. (Якщо під час «мозкового штурму» не вдається отримати багато ідей, це можна пояснити тим, що учасники піддають свої ідеї самоцензурі - двічі подумають перед тим, як висловити.)
3. Кількість ідей слід заохочувати. Врешті-решт, кількість породжує якість. В умовах висування великої кількості ідей учасники мають змогу дати політ уяві.
4. Спонукайте всіх учасників розвивати або змінювати ідеї інших. Об'єднання або зміна раніше висунутих ідей часто спричинює висунення нових, що перевершують попередні.
5. У класі можна повісити такий плакат:
• Кажіть усе, що спаде вам на думку.
• Не обговорюйте і не критикуйте висловлювань інших.
• Можна повторювати ідеї, запропоновані кимось іншим.
• Розширення запропонованої ідеї заохочується
                                    
МОЗКОВИЙ ШТУРМ
«Мозковий штурм»- це ефективний та добре відомий інтерактивний метод колективного обговорення, що широко використовується. Він спонукає виявляти свою уяву та творчість шляхом вираження думок усіх учасників, допомагає знаходити декілька рішень щодо конкретної проблеми.
Порядок проведення:
1. Запропонуйте учням сісти так, щоб вони почувалися зручно та -невимушено.
2. Визначте основні правила (див. далі).
3. Повідомте їм проблему, яку треба вирішити.
4. Запропонуйте учасникам висловити свої ідеї.
5. Запитуйте їх по черзі надходження. Не вносьте в ідеї ніяких коректив.
6. Спонукайте учасників до висування нових ідей, додаючи при цьому свої особисті.
7. Намагайтеся не допустити глузування, коментарів або висміювання яких-небудь ідей.
8. Продовжуйте доти, доки будуть надходити нові ідеї.
9. На закінчення обговоріть та оцініть запропоновані ідеї. Правила проведення «мозкового штурму», які можна запропонувати учням:
1. Під час «висування ідей» не пропускайте жодної. Якщо ви будете судити про ідеї та оцінювати їх під час висловлювань, учасники зосередять більше уваги на захисті своїх ідей, ніж на спробах запропонувати нові та більш досконалі.
2. Необхідно заохочувати всіх до висловлення якомога більшої кількості ідей. Варто заохочувати навіть фантастичні ідеї. (Якщо під час «мозкового штурму» не вдається отримати багато ідей, це можна пояснити тим, що учасники піддають свої ідеї самоцензурі - двічі подумають перед тим, як висловити.)
3. Кількість ідей слід заохочувати. Врешті-решт, кількість породжує якість. В умовах висування великої кількості ідей учасники мають змогу дати політ уяві.
4. Спонукайте всіх учасників розвивати або змінювати ідеї інших. Об'єднання або зміна раніше висунутих ідей часто спричинює висунення нових, що перевершують попередні.
5. У класі можна повісити такий плакат:
• Кажіть усе, що спаде вам на думку.
• Не обговорюйте і не критикуйте висловлювань інших.
• Можна повторювати ідеї, запропоновані кимось іншим.
• Розширення запропонованої ідеї заохочується.
                                 
РОЗВ'ЯЗАННЯ ПРОБЛЕМ
Більшість дилем (тобто суперечливих питань) можна вирішувати, застосовуючи метод розв'язання проблем, що складається з кількох етапів:
Аналіз проблеми. Що трапилося ? Чому? Хто в ній задіяний ? Хто може бути зацікавлений у її розв'язанні? Якої інформації мені бракує й де її можна отримати?
Пошук розв 'язання проблеми. Які способи її розв'язання? У чому їх переваги й недоліки? Які шанси і загрози вони несуть?
Вибір розв'язання. Яке розв'язання найкраще з точки зору загальноприйнятих цінностей, наприклад справедливості, а також інших критеріїв, наприклад низьких коштів або простоти? Які труднощі можуть з'явитися в процесі його реалізації? Якими будуть наступні кроки під час запровадження його в життя? Хто може ускладнити або унеможливити його? На кого можна розраховувати як на союзників?
                          
СИМУЛЯЦІЙНІ ІГРИ (СИМУЛЯЦІЇ)
Це створення вчителем ситуацій, під час яких учні копіюють у спрощеному вигляді процеси, які відбуваються в справжньому суспільному, економічному та політичному житті. Отже, симуляції є «мініатюрною» версією реальності. Цей метод наближений до рольової гри, але він істотно відрізняється від неї, бо його мета — не представлення поведінки конкретних особистостей, а ілюстрування певних явищ і механізмів (наприклад, дії закону попиту і пропозиції, процедури ухвалення рішень в органах місцевого самоврядування чи механізм господарського росту).
Отже, в симуляції не йдеться про демонстрування акторських здібностей, а про вміле і за можливості безособове відтворення даного процесу. Звичайно, треба пам'ятати, що кожна симуляція спрощує дійсність, бо інакше неможливо було б провести її на уроці.

ЗАЙМИ ОСОБИСТУ ПОЗИЦІЮ
Цей метод корисний під час проведення в класі дискусії на суперечливу тему. Як проблеми слід використовувати дві протилежні думки, які не мають правильної відповіді.
Мета: це корисна вступна вправа для демонстрації різних думок із досліджуваної теми; дає учням можливість висловити свою точку зору і наприкінці уроку оцінити засвоєння цієї теми.
Порядок проведення:
1. Розмістіть плакати в протилежних кінцях кабінету. На одному з них написано «згоден», на іншому — «не згоден». (Варіанти: на плакатах можуть бути викладені полярні позиції щодо проблеми: наприклад, «пробувати наркотики заборонено» і «пробувати наркотики дозволено всім»).
2. Вивісьте правила проведення вправи й обговоріть їх (викладені нижче).
3. Попросіть учасників стати біля відповідного плаката залежно від їхньої думки щодо обговорюваної проблеми.
4. Довільно виберіть кілька учасників і попросіть їх обгрунтувати свою позицію.
5. Після викладу різних точок зору запитайте, чи не змінив хто-небудь з учасників своєї думки і чи не хоче перейти до іншого плаката. Вони мають обґрунтувати причини свого переходу.
6. Запропонуйте учасникам назвати найбільш переконливу причину протилежної сторони.
Правила проведення вправи:
1. Говоріть по черзі. Не перебивайте один одного.
2. Не сперечайтесь одне з одним. Наводьте нові причини або ідеї.
3. Перейти від одного плаката до іншого можна в будь-який час. Будьте готові висловити причини зміни своєї позиції.
4. Вислухайте причини та ідеї інших. Якщо вас запитають, будьте готові відповісти, які інші причини або ідеї вам найбільше сподобалися.
                                        
ПРЕС-МЕТОД
ПРЕС-метод слід використовувати тоді, коли виникають суперечливі питання та під час проведення вправ, у яких треба зайняти визначену позицію з обговорюваної проблеми.
Мета: цей метод дає учням змогу під час уроків вибирати аргументи або висловлювати свою думку з дискусійного питання. Метод допомагає учням пояснити свої думки та сформулювати їх у виразній і стислій формі.
Порядок проведення:
Роздайте матеріали, в яких зазначено чотири етапи ПРЕС-методу:
ПОЗИЦІЯ

Я вважаю, що_____________
(висловіть свою думку, поясніть, у чому полягає ваша точка зору)
ОБҐРУНТУВАННЯ
_________ тому, що________
(наведіть причину появи цієї думки, тобто на чому ґрунтуються докази на підтримку вашої позиції)
ПРИКЛАД
наприклад ________________
(наведіть факти, які демонструють
ваші докази, вони зміцнять вашу позицію)
ВИСНОВКИ
__________тому____________
(узагальніть свою думку, зробіть висновок про те, що необхідно робити; тобто, це заклик прийняти вашу позицію).
Поясніть механізм етапів ПРЕС-методу і дайте відповідь на можливі запитання учнів. Наведіть приклад до кожного з етапів.
Запропонуйте бажаючим спробувати цей метод до будь-якої проблеми на вибір.
Перевірте, чи розуміють учні механізм застосування методу.
Етапи можна адаптувати, пропонуючи учням наводити декілька варіантів своїх думок або прикладів.
Коли формулу зрозуміють усі учні, починайте вправу.
                                           
«МІКРОФОН»
Метод «Мікрофон» дає змогу кожному сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на запитання або висловлюючи свою думку чи позицію.
Уявіть, що у вас в руках мікрофон і саме вам потрібно висловити думку. Тому інші учні не можуть говорити, кричати з місця, оскільки право говорити має тільки той, у кого «символічний» мікрофон.
                              
Розігрування за ролями ситуації(сценки).
Мета: розігрування ситуації за ролями — визначити ставлення до конкретної ситуації або проблеми, набути досвіду шляхом гри.
Рольова гра імітує реальність призначення ролей, які вам дісталися, та дає змогу діяти «як насправді». Ви можете розігрувати свої ситуації, в яких ви вже побували. Вона допомагає навчитися через досвід та почуття.
В ході рольової гри учасники «розігрують у ролях» певну проблему або ситуацію.
Імітація: учні реагують на конкретну проблему в рамках заданої програми. Хоча ці два підходи мають різноманітні характеристики, вони доповнюють один одного і мають на меті: подальший розвиток уяви і навиків критичного мислення; сприяння висловленню суджень та думок; виховання в учнів спроможності знаходити і розглядати альтернативні можливості дій; виховання співчуття до інших людей.
Порядок проведення:
1. Якщо рольову гру використовують у навчальному процесі, то така драматична вправа потребує ретельної підготовки. Початкові вправи мають бути простими з наступним ускладненням.
2. Не чекайте відшліфованої гри з самого початку. Дайте учням можливість провести рольову гру та імітувати історичні й сучасні ситуації. Змінюйте види діяльності.
   Суть інтерактивного навчання: навчальний процес організований так, що всіх учасників залучено до процесу пізнання, формування висновків, створення певного результату, де кожен робить індивідуальний внесок, обмінюється знаннями, ідеями, способами діяльності. Відбувається цей процес в атмосфері доброзичливості та взаємопідтримки. Це дозволяє не тільки отримати нові знання, а й розвиває пізнавальну діяльність, переводить її в більш високі форми кооперації та співробітництва.
Інтерактивне навчання дозволяє розв'язати одразу кілька завдань: розвиває комунікативні вміння й навички, допомагає встановленню емоційних контактів між учасниками процесу, забезпечує виховне завдання, оскільки змушує працювати в команді, прислухатися до думки кожного. Використання інтерактиву знімає нервове напруження, дає можливість змінювати форми діяльності, переключати увагу на основні питання.

Прес-конференція з автором
Попередня підготовка: учні отримують домашнє завдання ознайомитися з біографією письменника  та підготувати запитання на прес-конференцію, виступити в ролі журналістів. З числа учнів, які навчаються на високому рівні , учитель обирає « автора”, який  дає відповіді на запитання « журналістів» , що стосуються його життя та творчості. 
Наприклад , на уроці ознайомлення з біографією Артура Конан- Дойля у 7 класі учні задають питання :
Яка ваша  основна професія?
У яких війнах , що вела Британська імперія, ви брали участь ?
Який з ваших творів ви  вважаєте найвдалішим ?
Кого ви взяли за прототип  Артура Конан-Дойля?
Чому ви вирішили  « вбити» свого героя в останньому оповіданні?
В чому ,на вашу думку, причина популярності образу Шерлока Холмса?
Чи можна уявити Шерлока Холмса – нишпорку в наші дні ? та інші.
В кінці прес-конференції вчитель підводить підсумки. В разі необхідності можна запропонувати одному з учнів – « журналістів “ скласти  звіт про конференцію.
Можна також запропонувати учням, задаючи запитання,  називати видання ,  яке вони представляють.
                                 
« Продовж речення»
Після ознайомлення з біографією письменника вчитель пропонує  учням продовжити речення типу :
Я знаю про Марка Твена, що він …
Найбільше мене вразило те, що Марк Твен …
Найвидатнішою датою  біографії О. Генрі я вважаю…
Найщасливіший період в житті  М. Гоголя, на мою думку, …
Хто бажає продовжити речення-піднімає руку.  Найвищу оцінку отримує той учень, який останнім доповнить речення, тобто має найбільший багаж інформації.
                                     
« Аукціон»
Попередня підготовка: учні (9-11 кл.)  отримують  завдання  детально ознайомитися з біографією письменника, скористатися додатковою літературою, підготувати цікаві повідомлення  по лотах аукціону.
 Наприклад, при вивченні біографії  Л. М. Толстого у 10 класі, пропоную наступні «лоти» :
Дитячі роки в  Ясній Поляні ;
« Університети « Толстого ;
Участь в Кримській війні;
Початок творчої діяльності;
 Реформаторська діяльність у Ясній Поляні;
Найкращі твори Толстого;
Світогляд Толстого, відношення до церкви, релігії;
Останні роки життя.
Найвищий бал отримують учні, які підготували найповніші та найцікавіші повідомлення і «викупили” декілька  лотів.
                  
« Якби тварини вміли говорити»
       Учням  пропонується завдання розповісти про проблеми тварин -літературних персонажів від першої особи.
                   
« Лист літературному героєві»
Учні повинні написати «цільового листа» літературному персонажеві, в якому підтримати  його або, навпаки, засудити, допомогти порадою, висловити своє ставлення до його  вчинків.
Наприклад: при вивченні роману М. Сервантеса  « Пригоди Дон Кіхота Ламанчського» учні пишуть листа підтримки Дон Кіхоту; при вивченні трагедії В.Шекспіра «Гамлет» допомагають розв’язати  Гамлету його проблему «Бути чи не бути».

                                    
Метод «Коло думок»

Учні сидять у колі на стільцях, без столів, і висловлюються по бажанню.
   (“У чому ж полягає проблематика “Алхіміка”?)
                         
Шість капелюхів.
Засновник методу – британський психолог, доктор медичних наук Едвард де Боно.
   В основі – ідея паралельного мислення: конструктивного мислення, при якому різні точки зору і підходи не стикаються, а співіснують.
Метод шести капелюхів – це простий і практичний спосіб розділення процесу мислення на шість різних режимів, кожен з яких представлений метафоричним капелюхом певного кольору.
    Ми можемо навчитися оперувати різними аспектами нашого мислення по черзі. Потім зібрати ці аспекти разом і дістати “повнокольорове мислення”.

Білий капелюх: інформація.
Детальна і необхідна інформація. Тільки факти. Яка ще необхідна інформація?
    Використовується для того, щоб спрямувати увагу на інформацію. У цьому режимі мислення нас цікавлять лише факти. Ми замислюємось над тим, що ми вже знаємо, яка ще інформація нам необхідна і як нам її дістати.

Жовтий капелюх: логічний позитив.


Символічне відображення оптимізму. Дослідження можливих успіхів і позитивних сторін. Переваги. Чому це спрацює?
   Вимагає переключити увагу на пошук переваг і позитивних моментів конкретної ідеї.

Чорний капелюх: критика.


Застерігає і змушує думати критично. Що може статися поганого або що піде не так? Обережність.
    Дозволяє дати волю критичним оцінкам, побоюванням і обережності. Вона захищає нас від нерозважливих і непродуманих дій, вказує на можливі ризики і підводні камені. Користь від такого мислення безсумнівна, якщо, звичайно, нею не зловживати.

Червоний капелюх: почуття та інтуїція.


І не намагайтеся її пояснити. Які почуття в мене виникають?
    У режимі червоного капелюха учасники можуть висловити свої почуття та інтуїтивні здогади щодо питання, яке обговорюється, не вдаючись у пояснення щодо того, чому це так.

Зелений капелюх: креативність.


Зосередження на творчості, альтернативних рішеннях, нових можливостях та ідеях. Це можливість висловити нові поняття та концепції.
    Перебуваючи під зеленим капелюхом, ми придумуємо нові ідеї, модифікуємо вже існуючі, шукаємо альтернативу, досліджуємо можливості, взагалі, даємо креативне зелене світло.

Синій капелюх: організація процесу.


Організація розумових процесів. Гарантія дотримання функцій усіх шести капелюхів.
     Синій капелюх відрізняється від інших капелюхів тим, що він призначений не для роботи зі змістом завдання, а для управління самим процесом. Зокрема, його використовують на початку сесії для визначення того, що належить зробити, і в кінці, щоб узагальнити досягнуте і поставити нову мету.

За умовами гри, кожен учасник зобов'язаний побувати В УСІХ капелюхах та намагатись  підстроїти своє мислення згідно відповідної моделі.

Переваги методу «шести капелюхів»:
1. Зазвичай розумову працю уявляють нудною та абстрактною. “Шість капелюхів” дозволяють зробити її яскравим і захопливим засобом керування своїм мисленням.
2. Кольорові капелюхи – це метафора, яка добре запам’ятовується, яку легко застосувати.
3. Метод “шести капелюхів” можна використовувати на будь-якому рівні складності, від дитячого садка до ради директорів.
4. Завдяки конструюванню роботи та відміні безплідних дискусій мислення стає більш сфокусованим, конструктивним і продуктивним.
5. Метафора капелюхів є свого роду рольовою мовою, якою легко обговорювати і переключати мислення, відволікаючись від особистісних переваг і нікого не ображаючи.
6. Метод дозволяє уникнути плутанини, оскільки вся група використовує тільки один тип мислення в певний проміжок часу.
7. Метод визначає значимість усіх компонентів роботи над завданням (проектом) – емоцій, фактів, критики, нових ідей – і включає їх у роботу в потрібний момент, уникаючи деструктивних факторів.
                              
«Ассоціативний кущ»
Вчитель визначає тему, над якою проводитиметься робота, а учні згадують все, що виникає в їхній пам’яті з цієї теми.
Образ СОБОРУ (Роман В.Гюго "Собор Паризької Богоматері"):
                           

                                     

                                   
                                            


Це сплітання словникових павутинок до того чи іншого слова. Письмовий вид діяльності, що допомагає учневі зрозуміти поняття і зв’язки, які складніше усвідомити під час застосування традиційних методів навчання.
Робота в дослідницьких учнівських групах.
Серед найбільш поширених інтерактивних засобів навчання на уроках літератури є поділ учнів на малі дослідницькі, творчі та полемічні групи, коли кожне коло учнів готує власний матеріал згідно з обраним напрямом (історики, мистецтвознавці, літературознавці, лінгвісти, знавці міфології та ін.). Увесь клас, таким чином, активно бере участь у створенні уроку.

«Літературний крос»
Доповнити незавершені вислови необхідними відомостями.
(1. Справжнє ім'я Джека Лондона ...
2. Прагнення отримати вищу освіту змусило Джека Лондона поступити в ...
3. Захворівши на "золоту лихоманку", Джек Лондон вирушив на ...)
                                  
Метод «Так чи Ні»
Завдання вимагають однозначну відповідь.
(1. Шандор Петефі товаришував з українським Кобзарем - Тарасом Шевченком.
2. Справжнє прізвище Шандора Петефі - Петрович.
3. Поет загинув у битві за незалежність Угорщини.)


«Викинути зайве»
Із пропонованих відомостей убрати зайве.
(1. Жюль Верн мріяв про море, і свою майбутню професію пов'язав з морськими мандрівками та літературною діяльністю.
2. У дитинстві хлопчик мріяв стати юристом і навчався в юридичному ліцеї.
3. Щоб не загубитись у науковому матеріалі, Жюль Верн створив власну картотеку, яка налічувала 20 тисяч зошитів і касет з відеоматеріалами.
4. Роман "Діти капітана Гранта" був написаний автором на прохання французьких моряків і вчених-географів.)

«Ажурна пилка»
Використовується для створення на уроці ситуації, яка дає змогу учням працювати разом для засвоєння великої кількості інформації за короткий проміжок часу. Цей прийом може замінити лекцію. До уроку учням даємо випереджувальні завдання та картки з назвами. Наприклад, в 11 кл. Під час вивчення творчості Б. Пастернака клас поділяємо на 4 групи. Кожна группа має номер картки  і назву : До, Ре, Мі, Фа (назви нот).
1.«До». Пастернак не міг визначитися, ким йому стати: музикантом чи поетом. Дослідіть, як музика вплинула на творчість поета.
2. «Ре». Пастернак гарно навчався, йому навіть запропонували стати викладачем в університеті.  Дослідіть, як філософія знайшла своє відображення в його віршах.
3. «Мі». Пастернак – перекладач: з німецької,  англійської, української. Розкажіть про цей період життя. Що цікавого з перекладеного ви можете запропонувати?
4. «Фа». Пастернак – лауреат Нобелівської премії. Розкажіть цю історію, проілюструйте віршами.
                          
«Малюнок на скелі»
Центральний, ключовий образ має єднати всі частини в гармонійне ціле і разом з цим бути наочним, щоб вплинути на фантазію, запам’ятатися. Учням пропонується обрати одну річ, яка б символізувала художній твір. Починаємо із стандартних асоціацій – образів: у 8 класі  "Ромео і Джульєтта" - образ серця; «Пурпурові вітрила»- корабель з пурпуровими  вітрилами; у 10 кл. – «Гобсек» - гроші, золото; «Портрет Доріана Грея» - портрет. У процесі роботи виробляються навички нестандартного мислення, учні починають звертати увагу на деталі тексту. На створення образу – символу  йде багато часу. Тому частіше використовуємо елементи образу. Наприклад,  у 5 класі під час вивчення творчості Андерсена образом - символом до казок письменника та його біографії учні обрали гидке каченя. Разом довели, що саме цей казковий персонаж найбільше підходить, бо це найвідоміша казка, найулюбленіша; слово «гидке» зустрічається в казці «Снігова королева»: тролі, дзеркало, Кай став гидким, коли скалки попали йому в око і серце, душа Снігової  Королеви гидка, бо холодна; мала розбійниця до зустрічі з Гердою – гидка; письменник був гидким каченям, поки не перетворився на Лебедя – казкаря.
«Мозаїка»

Завдання для творчих груп: із записаних на окремих папірцях слів скласти вислів, пояснити його.
Група№1.
Розум, а, книги, створилися, від, не, книги, розуму, від, Григорій Сковорода.
(Не розум від книги, а книги від розуму. Григорій Сковорода)

Група№2
Шматочки, це, книги, думки, переносні, цікаві, Сьюзен Зонтаг.
(Книги - це цікаві переносні шматочки думок. Сьюзен Зонтаг)

Група№3
Новини, ніколи, як, література, не, старими, це, стануть, Езра Паунд.
(Література - це новини, які ніколи не стануть старими. Езда Паунд)
                            
«Карусель»

На прикладі вивчення роману О.Вайльда "Портрет Доріана Грея".
Учні сідають двома колами - обличчям одні до одних. Учасники вправи, які сидять у внутрішньому колі, коротким реченням формулюють своє головне враження від роману "Портрет Доріна Грея". За командою вчителя (ведучого) зовнішнє коло переміщується на один стілець за годинниковою стрілкою. Учасники гри з зовнішнього кола коротким реченням висловлюють враження від твору, враховуючи щойно почуту і власну думку. Надалі після кожного переміщення зовнішнього кола на один стілець представники внутрішнього і зовнішнього кіл почергово роблять те саме, акумулюючи в короткому реченні власне і почуте враження. Коли кожен висловить свою думку, учасники вправи вибирають по одному представнику внутрішнього і зовнішнього кіл, які висловлюють узагальнені думки, а двоє чи четверо рецензентів оцінюють, наскільки у цих висновках були враховані їхні власні думки.
   Варіанти висловлення вражень від роману "Портрет Доріана Грея":
а) Роман справляє гнітюче враження;
б) Роман справляє гнітюче враження, і дуже шкода Греєвих жертв;
в) Шкода Греєвих жертв, але і сам герой, і обстановка, і мова твору просто-таки зачаровують тощо.

Створення реклами за прочитаним твором.
Він вимагає попередньої підготовки школярів. Додому учні отримують завдання розділитися на мікрогрупи і в групах колективно створити рекламу (ролик, плакат тощо) за твором. Вони мають чітко продумати мету, адресата, вид такого ролика. У класі кожна група учнів демонструє свою рекламу, а інші школярі аналізують її за певними критеріями. Серед таких критеріїв можуть бути: 1.Відповідність художньому тексту. 2.Доступність.3. Цікавість.4.Оригінальність.5.Естетичністьвигляду.6.Привабливість.7.Мінімальна кількість слів – максимум інформації.
Наприклад: Запрошення на відкритий урок.
Ви вірите у чудесне?  Ні?  Даремно!   Приходьте на відкритий урок зарубіжної літератури у 8 клас – і ви повірите! Ми вчимо «Пурпурові вітрила». На вас чекають дива!  (По секрету: прийдуть навіть вчителі математики)
Щороку проводимо урок «У чайхані» за темою «Східна поезія». Це найкраща реклама для молодших школярів, бо учні розповідають, як цікаво було вчити бейти, рубаї, газелі, сидячи на килимках, та пити чай. Так само з нетерпінням чекають школярі на урок «Таїна хоку», коли дівчатка одягають кімоно, учні влаштовують чайну церемонію та конкурси хоку. Склали навіть жартівливий чотиривірш:  Бейты, рубаи, газели – вы нам уже надоели! Изучаем мы хоку – Басё, Ли Бо и Ду Фу.
До 200-річчя Гоголя учні ходили по класах, грали уривок із твору письменника(2-3хв.)і запрошували на свято.
                                             Висновки.
Інтерактивні технології (ІТ)можна представити як різновид активних методів навчання. Але ми виділяємо їх в окремий розділ, щоб підкреслити важливу роль цих технологій у сучасній освіті. Суть інтерактивних технологій полягає в тому, що навчання відбувається шляхом взаємодії всіх, хто навчається. Це співнавчання (колективне, кооперативне навчання, навчання у співпраці), в якому і вчитель, і учні є суб'єктами. Учитель виступає лише в ролі організатора процесу навчання, лідера групи учнів. ІТ найбільше відповідають особистісно зорієнтованому підходу до навчання.
В процесі застосування інтерактивних технологій, як правило, моделюються реальні життєві ситуації, пропонуються проблеми для спільного вирішення, застосовуються рольові ігри.Тому ІТ найбільше сприяють формуванню в учнів умінь і навичок, виробленню особистих цінностей, створюють атмосферу співробітництва, творчої взаємодії в навчанні.
Суть інтерактивного навчання: навчальний процес організований так, що всіх учасників залучено до процесу пізнання, формування висновків, створення певного результату, де кожен робить індивідуальний внесок, обмінюється знаннями, ідеями, способами діяльності. Відбувається цей процес в атмосфері доброзичливості та взаємопідтримки. Це дозволяє не тільки отримати нові знання, а й розвиває пізнавальну діяльність, переводить її в більш високі форми кооперації та співробітництва.
Інтерактивне навчання дозволяє розв'язати одразу кілька завдань: розвиває комунікативні вміння й навички, допомагає встановленню емоційних контактів між учасниками процесу, забезпечує виховне завдання, оскільки змушує працювати в команді, прислухатися до думки кожного. Використання інтерактиву знімає нервове напруження, дає можливість змінювати форми діяльності, переключати увагу на основні питання.
Найбільш відомі форми інтерактивних методів - «велике коло», «вертушка», «акваріум», «дебати», «мозковий штурм», «Джиг-соу».
Інтерактивні технології (ІТ)можна представити як різновид активних методів навчання. Але ми виділяємо їх в окремий розділ, щоб підкреслити важливу роль цих технологій у сучасній освіті.
Суть інтерактивних технологій полягає в тому, що навчання відбувається шляхом взаємодії всіх, хто навчається. Це співнавчання (колективне, кооперативне навчання, навчання у співпраці), в якому і вчитель, і учні є суб'єктами. Учитель виступає лише в ролі організатора процесу навчання, лідера групи учнів.
ІТ найбільше відповідають особистісно зорієнтованому підходу до навчання. В процесі застосування інтерактивних технологій, як правило, моделюються реальні життєві ситуації, пропонуються проблеми для спільного вирішення, застосовуються рольові ігри.Тому ІТ найбільше сприяють формуванню в учнів умінь і навичок, виробленню особистих цінностей, створюють атмосферу співробітництва, творчої взаємодії в навчанні.

                                     

 

Використані джерела

Андрєєва Н. Самостійна робота та елементи інтерактивної методики на уроках правознавства //Історія України. - 2005. - № 40. - C. 21-24
Бордовская Н.В. Педагогика: Учебник для вузов. СПб.: Питер, 2000. -299 с.
Вінглівськт Н. Елементи інтерактивної методики-кожному уроку ( система уроків за темою "Література середньовіччя" //"Тема. На допомогу вчителю зарубіжної літератури". - 2005. - № 3-4. - C. 149-162
Варшавська М. Методика використання елементів дискусії на інтерактивному уроці з історії //Історія України. - 2005. - № 43. - C. 14-17
Васютинський В. Психологія влади в інтерактивному дискурсі //"Ї". - 2003. - № 30. - C. 62-71
Вінглівськт Н.М. Елементи інтерактивної методики - кожному уроку. 8 клас.: Система уроків за темою: "Література Середньовіччя //Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - 2005. - № 2. - C. 44-49
Вінглівськт Н.М. Навчання у спілкуванні : З досвіду застосування інтерактивних методів на уроці літератури //Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - 2005. - № 1. - C. 20-22
Варзацька Л. Інтерактивні методи навчання: лінгводидактичні засади //Дивослово. - 2005. - № 2. - C. 5-19
Вольфовська Т. Визначення рівня сформованості інтерактивних умінь особистості на етапах соціалізації //Педагогіка і психологія. - 2003. - № 3-4. - C. 141-148
Вольфовська Т. Становлення інтерактивних умінь як психологічна проблема інтеграції особистості в суспільне життя //Педагогіка і психологія. - 2002. - № 4
Гаврилюк М. Через інтерактивне навчання - до естетичного розвиненого учня //"Тема. На допомогу вчителю зарубіжної літератури". - 2005. - № 3-4. - C. 41-43
Гаврилюк М.В. Розвивати творчу самостійність і пізнавальний інтерес учнів засобами інтерактивного навчання : Система уроків за романом Ф.М.Достоєвського "Злочин і кара" //Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - 2004. - № 7. - C. 30-36
Гейко І. Використання інтерактивних форм і методів навчання як засіб формування творчої особистості //Історія України. - 2002. - № 37. - C. 7-9
Глущенко Л.Є. Щоб навчання було цікавим : З практики його організації за інтерактивними технологіями //Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - 2005. - № 9. - C. 16-22
Гнатюк Л. Інтерактивні засоби у процесі вивчення драматичних творів : Використання прийомів "Моковий штурм", "Коло думок", "Акваріум", "Мікрофон" та деяких інших на уроках зв'язного мовлення за п'єсами Б Шоу "Пігмаліон", А. Чехов "Вишневий сад" і М. Метерлінка "Синій птах //Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - 2003. - № 4. - C. 30-33
Гукова О.О. Хіба кожного дня випадає білити паркани? : Інтерактивний урок за розділом "Чудовий маляр" книги Марка Твена "Пригоди Тома Сойєра" //Зарубіжна література в школах України. - 2005. - № 4. - C. 49-50
Дзеціна Н. Стилістичні можливості діалогу //Українська мова та література. - 2005. - № 11 (березень). - C. 6-8
Єрмоленко С. Нові підходи у вивченні простого речення (вища школа //Українська мова і література школі . - 2005. - № 2. - C. 54-58.
Жилінкова І. Зобов'язання з надання послуг у сфері інтерактивної (дистанційної) освіти //Право України. - 2002. - № 4. - С.108-113 Карасик А. Структура і методика інтерактивного уроку у початковій школі //Початкова освіта. - 2005. - № 7
Іванішена С. Форми та методи інтерактивного навчання //Початкова школа. - 2006. - № 3. - C. 9-11
Ісаєва О. Пасивне сприйняття чи інтерактивна форма вивчення зарубіжної літератури у старших класах? : Про способи активізації сприйняття шкільної лекції //Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - 2002. - № 11. - С.9-11
Карнаух Т. Впровадження інтерактивних методів навчання на уроках читання //Початкова школа. - 2005. - № 11. - C. 5-8
Кокарєва І. Інтерактивні технології у навчанні: Курс "Я і Україна", 4 клас //Початкова школа. - 2006. - № 2. - C. 19-21
Комар О. Інтерактивні технології - технології співпраці //Початкова школа. - 2004. - № 9. - С.5-8
Кратасюк Л. Інтерактивні методи навчання: Розвиток комунікативних і мовних умінь //Дивослово. - 2004. - № 10. - C. 2-11
Крутенко О.В. Інтерактивні форми роботи під час вивчення творів Е.Р.Рапсе "Пригоди барона Мюнхгаузена" та Р.Кіплінга "Мауглі". 5 клас. : Уроки-тренінги //Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - 2004. - № 10. - C. 49-53
Куріцина М. "Відчуй себе інтелектуалом!" : Інтеактивні технології в розвитку творчих здібностей учнів //Освіта . - 2005. - № 9. - C. 4-5 Лаврентьєва О. Один із шляхів реалізації інтерактивних тенденції сучасної освіти в умовах профільного навчання //Фізика та астрономія в школі. - 2002. - № 5. - C. 28-31
Лучкань Н.О. Формування особистості школяра шляхом інтерактивного навчання : Про творчі здобутки вчителя Марії Дейни (Волинська область //Зарубіжна література в школах України. - 2005. - № 3. - C. 24-25
Малютина И. Интерактивные игры //Воспитание школьников. - 2005. - № 1. - C. 53-54
Мухомеджанова С.О. Ставити учня в ситуацію спілкування з героями твору ( система уроків за романом А. Камю " Чума" з елементами інтерактивної методики //"Тема. На допомогу вчителю зарубіжної літератури". - 2005. - № 3-4. - C. 223
Нижник О. Використання інтерактивних технологій на уроках літератури : Рекомендації, приклади, зразки застосування в 11 -му класі //Українська мова та література. - 2005. - № 11 (березень). - C. 9-12.
Оцабрик І.В. Теоретичні аспекти інтерактивних технологій у дидактиці //Зарубіжна література в школах України. - 2005. - № 4. - C. 28-31
Пашкуріна О.Б. Байка у світовій літературі : Система уроків із застосуванням інтерактивних прийомів "мікрофон", "робота в парах", "коло думок", "асоціативний кущ", та ін. //Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - 2005. - № 9. - C. 22-30
Пашкурна О. Тільки ті знання, які добуваються самостійно, а не подаються в готовому вигляді: З практики застосування інтерактивних форм навчання //Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - 2005. - № 12. - C. 9-12
Побірченко Н. Інтерактивне навчання в системі нових освітніх технологій //Початкова школа. - 2004. - № 10. - C. 8-10
Пометун О. І. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Науково-методичний посібник; За ред. О. І. Пометун. -К.: А.С.К., 2004. -192 с.
Пономаренко О. Внутрішні води України : Розробка уроків з використанням інтерактивних методик: 8 клас //Краєзнавство. Географія. Туризм.. - 2004. - № 45. - C. 10-16
Приходько А. Інтерактивне навчання на уроці історії на прикладі теми "Культура Київської Русі" (IX-XIIIcт.), 7 кл. //Історія в школі. - 2005. - № 7-8. - C. 9-12
Саган О. Інтерактивні методи навчання як засіб формування навчальних умінь молодших школярів //Початкова школа. - 2002. - № 3. - C. 20-21
Салтовська В. Використання інтерактивних методів навчання на уроках розвитку мови //Рідна школа. - 2005. - № 3. - C. 16-18



Додаток № 1.
Гра „Літературний дев’ятий вал”
Правила: у грі беруть участь три команди ( у кожній 9-10 осіб).Запитання 1 адресують першій команді . Гравець команди може заробити максимальну кількість балів (9) ,якщо дасть відповідь на перше  запитання валу , з  кожним наступним запитанням кількість балів зменшується (6-3) .Той  , який дає правильну відповідь , отримує „рятувальний жилет” і залишається у грі , інші гравці команди займають  свої місця або спускаються до „трюму”. У гру вступає друга команда . переможець другого валу знову отримує „рятувальний жилет” і знову залишається у грі і  т. д. Перемагають гравці у „рятувальних жилетах” , за кількістю балів визначається переможець серед них .
                                               1 ТУР
Упізнати письменника із трьох  спроб.
I вал
1. Його батьком називали бога ріки Мелета , матір’ю – німфу Кретеїду .
2.Деякі із сучасників ганили його за те , що він зобразив богів не кращими   від людей , навіть гіршими .
3. Його безсмертні твори називають „енциклопедією давнини”. Це найпрекрасніші перлини світової культури і національна гордість греків . Вони як Сонце , навколо якого обертається естетика й мистецтво , поезія і проза . скульптура і живопис.        ( Гомер).

II вал
О. Блок так відгукувався про нього : „Наша пам’ять змалку зберігає веселе ім'я  ... Це ім'я . цей звук сповнює собою багато років нашого життя . Похмурі імена імператорів , полководців , винахідників знарядь убивства . мучителів та мучеників життя . І поряд з ним – це легке ім'я ...”
Наприкінці життя уславлений й. В. Гете надіслав йому своє перо , а відомий поет –романтик В. А. Жуковський подарував  портрет з написом „Переможцю –учню від переможеного вчителя ...”
Про нього інший уславлений поет написав :
                                                       „Погиб поэт !- невольник чести –
                                                        Пал , оклеветанный молвой …”
                                                        ( О. С. Пушкін ).

III вал
На одному із відомих пам’ятників цього драматурга написано: „ Для його слави нічого не потрібно , але для нашої – потрібен він” .
Він створив сатиричні комедії , які подарували йому вічність . а за життя завдавали лише неприємності .
Його заборонили ховати за церковними обрядами і тіло покоїться на цвинтарі в саркофазі . підтягнутому над землею на чотирьох колонах.
(Ж.Б. Мольєр)

IV вал
Сенс життя він бачив у тому , що усіляко розвинути в собі творчі задатки . був оригінальним мислителем , знавцем історії світової культури , багатьох природних наук ;знав кілька іноземних мов , гарно малював , глибоко знав історію , міфологію . фольклор ...
На початку свого творчого шляху став лідером угрупування молодих поетів „ Буря і натиск”, які проголосили культ свободи . генія , природи .
3.  Влучні вислови із відомого твору цього письменника („Спинись ,  хвилино . ти прекрасна !” та ін.) використовується як прислів’я .
         (Й. В. Гете ).
           V вал

      1. Він мав неабиякий авторитет серед простого народу , громадських та державних діячів і навіть коронованих осіб у всьому світі.
               Завдяки  його заступництву російський монарх помилував 9 із 10 засуджених до страти народовольців , а бразильський імператор називав його Величністю.
У віці 25 років він  очолив літературну школу романтизму .День прем’єри його драми „Ернані” у Франції вважається днем перемоги романтизму над класицизмом .
Центральним символом одного із найвідоміших романтичних творів письменника є собор.
          (В. Гюго).
VI вал
Існує думка , що він єдина на планеті людина . яка під час свого народження чула спів ангела і незабула його потім . Звідси його геніальність і суперечності , які краяли поетову душу.
Відомість , визнання і всенародна слава прийшла до нього у трагічні січневі дні 1837 року .
Його поетичною батьківщиною став Кавказ . Там , під кулями, в диму боїв , створювалися його кращі  вірші , поеми , перший у російській  літературі  роман у прозі .
         (М. Ю. Лермонтов).
VII вал
На його надгробку вигравірувано епітафію:  „Гірким словом моїм посміюся”.
На звинувачення у наклепі на Росію він відповів епіграфом до одного із своїх творів: „ На зеркало неча пенять , коли рожа крива”.
 Він  однаковою мірою двом культурам -  російській і українській . його можна вважати „українським письменником і класиком російської літератури” . „Сам не знаю,  яка  в мене душа , хохлацька чи російська . Знаю лишень те , що ніяк би не віддав переваги ні малоросіянинові перед росіянином , ні росіянинові перед малоросіянином” , - зазначив письменник .   (М. В. Гоголь).
VIII вал
Ф. М. Достоєвський говорив про поета , що він „ з’явився  у хвилину страшної туги людей , розчарування їх і майже відчаю” .
Він знищив усі екземпляри своєї першої книги за порадою друга сім’ї  , який розкритикував книгу за нескромність та чуттєвість деталей .
Він залишив Батьківщину , щоб взяти участь у війні за незалежність італійського та грецького народів .  
           (Дж. Г. Байрон).

IX вал
Йому належить фраза . яка стала крилатою для всіх народів: „Бійтеся данайців , навіть тих , що приносять дари”.
Помираючи , він заповів спалити свій незакінчений твір на своєму надгробку епітафію:
                                          „Зродила мене Мантуя , схопила Калабрія,
                                          Тепер держить Парфенон , я оспівував
                                          Пасовиська , села і героїв” .
Своєю історико - героїчною  поемою він хотів прославити
     Октавіана Августа , рід Юліїв , Рим і Римську державу . 
           (П. В. Марон).
              

                                     II ТУР
Назвати письменника його твір за допомогою підказок .
I вал
У цьому творі значна кількість персонажів , подій , котрі зображені в історичному , міфологічному та реалістичному аспектах.
Твір , який складається із 24 пісень . характеризується  художньою довершеністю , ідеальною композицією , багатством поетичних засобів , високою поетичністю образів .
У творі фрагмент ( приблизно 50 днів ) багаторічної війни . В його основі – поетизація подвигу античного воїна – героя .
                   (Гомер . „ Іліада”).
II вал
Цей твір був настільки популярний серед читачів , що лише за один рік його перевидавали сім разів .
О. Пушкін , прочитавши роман , стверджував , що це „роман про священика” , про його падіння ,а Ф. Достоєвський вважав , що основною думкою  роману є „ відновлення людини , яка гине , пригноблена несправедливо обставинами” .
У цьому творі автор втілив своє романтичне бачення світу , в якому панують сильні , чисті пристрасті та вершиться доля –ананке.            (В. Гюго. „ Собор Паризької  Богоматері” ).
II вал
Ця книжка принесла її автору всесвітню славу .” Одного ранку я прокинувся знаменитим” , - записав він у своєму щоденнику після виходу її у світ .
Читачі були переконані , що автор втілив себе в образі головного героя . Але той заявляв: „ ... я заперечую усяку спорідненість з ним...  Я нізащо не хотів би скидатися на свого героя” .
Мандри героя твору , отруєного „ світовою скорботою” , країнами Середземномор’я позбавлені сенсу і мети , бо йому заздалегідь відомо , що святинь у цьому світі немає .  
        (Дж. Г. Байрон „ Паломництво Чайльд-Гарольда”) . 

III вал
Цей твір , вважав П. В. Анненков , можна назвати „ пам’ятником йому як письменнику , але не меншою мірою можна сказати , що ним готував він собі як людині і гробницю”.
Він хотів зобразити омертвіння людської душі і майбутьне її відродження . Спроба „ просвітити” своїх героїв закінчилася трагічно : автор майже десять років працював над другим томом твору і , закінчивши за десять днів до смерті , одразу його спалив .
Трагічний парадокс , на думку автора , у тому, що реальні поміщики виявляються „ мертвими душами” , а в мертвих або пригноблених селянах втілені живі сили національного характеру .
                         (м. В. Гоголь. „ Мертві душі”) .
V вал
У цьому творі автор яскраво і точно зображає свою епоху , утверджуючи філософські та політичні ідеї , утворює естетичні суперечності свого часу , а також  порушує головне питання буття : для чого живе людина? Чи є в житті мета і сенс , а якщо є , то в чому вони полягають?
закінчивши роботу над цією книжкою , автор створював такі  поетичні рядки:                      
                              „ Миг вожделенный настал : окончен мой труд
                                 многолетний.
                                Что  ж непонятная грусть тайно тревожит меня ?
                                 Или, свой подвиг свершив , я стою , как
                                 поденщик ненужный .
                                 Плату принявши свою , чуждый работе другой ?
                                 Или жаль мне труда , молчаливого спутника
                                 ночи , Друга Авроры златой , друга пенатов
                                 святых?”
Сторінки книги автора називає „ ніжними” , головного героя –„ добрим своїм приятелем” , а весь твір „найкращим своїм творінням”.
(О. С. Пушкін . „Євгеній Онєгін”) .
VI вал
На читачів перед усім справляє величезне враження передусім перша частина цього геніального творіння .
Свій поетичний твір автор назвав комедією , хоча за жанром   це поема .
У першій частині автор зобразив дев’ять кіл пекла .
        ( Данте Аліг’єрі . „Божественна комедія”) .
VII вал
Літературознавці називають жанр цього твору драматичною поемою , але автор вважав його трагедією .
Один із головних героїв переконаний , що людину легко спокусити грошима , славою , коханням .
Головний герой помирає щасливим , оскільки пережив найвищу мить життя : „Спинись , хвилино .ти прекрасна!”
         (Й. В. Гете . „ Фауст” ).
VIII вал 
Про неї автор сказав так 6 „ Книжка ця – то тільки урна з попелом мого кохання” .
Як і Данте , автор розділив цей твір на три частини і таким чином окреслив три етапи свого кохання .
Одну із найзнаменитіших поезій збірки автор присвятив легендарній Лорелей .
                                                  ( Г. Гейне . „ Книга пісень”) .
IX вал
Із цим твором перегукується п’єса „Мартин Боруля” Івана Карпенко- Карого .
Головного героя цього твору зображено  як іграшку в руках хитріших , винахідливих людей .
Цей твір закінчується посвяченням головного героя у „мамам уші” і трьома весіллями .
(Ж. Б. Мольєр. „ Міщанин – шляхтич”) .

                               III ТУР
УПІЗНАЙ ГЕРОЯ З ТРЬОХ СПРОБ .
I вал
Цей герой виходить за межі конкретного історичного часу  та конкретної країни і сприймається читачем як символічний образ.
Він прожив тривале життя і зрозумів , що незбагнена для людини .
Заради вищої радості пізнання він погоджується продати дияволу свою власну душу .
( Фауст . „ Фауст” Й. В. Гете ).

II вал
Він виглядав молодим  , привабливим , модним , але в душі  відчував передчасну старість і нудьгу .
Він став убивцею , тому що боявся  здатися безчесним боягузом в очах „світу” .
Він не міг знайти свого покликання у суспільстві , в якому він жив , але душа його відкрилася для справжнього , щорого кохання .
                 (Онєгін . „ Євгеній Онєгін” О. С. Пушкін ) .
III вал
Його образ передає дух і колорит доби Середньовіччя і водночас відбиває ті глибинні зрушення , що відбулися у XV ст..
На початку твору ще спить його розум, спить свідомість .
Добро і співчуття перероджують його, пробуджують у ньому людину , здатну на щире , безкорисливе  кохання .
(Квазімодо. „ Собор Паризької Богоматері” В. Гюго ).

IV вал
Його лупцюють і ображають , а він щасливий з того .
Він узявся не за свою справу , саме це робить його смішним.
Він соромиться свого походження  та свого способу життя , прагне потрапити до аристократичних кіл і користуватися увагою самого короля .
(Пан Журден. „ Міщанин-шляхтич” Ж. Б. Мольєра) .

                             V вал
Його хвороба –розчарування в ідеалах , у суспільстві; в його житті було занадто багато втрат .
                      2.   Герой чиї „ очі не сміються2 викликає страх і водночас
                            співчуття .
                       3.  Він відмовляється від своїх щоденників та  старого друга і
                            поспішає назустріч смерті.
   (Печорін.  „ Герой нашого часу” М. Лермонтов) .

VI вал
Він народився під зловісною зіркою .
Дитячі та юнацькі роки вимушений був провести поза суспільством.
Йому відкрилася у всій глибині ницість життя ,навіщо прагнути щастя . радості, дії коли все це , можливо, лише сон....
(Сехізмундо . „ Життя –це сон” П. Кальдерона) .

VII вал
На початку твору він сердечний і ніжний юнак , який щиро ставиться до землі та світобудови .
герой переживає одну за одною зраду близьких йому людей , він розуміє , що світ навколо нього брехливий і  лицемірний .
Він опиняється перед страшним задумом – убити людину .Але душа його не готова до цього .звідси і страждання .
(Гамлет . „Гамлет” В. Шекспір) .

                              VIII вал
Коли героєві довелося вибирати між життям тривалим ,але бездільним , і коротким , але звитяжним , він обрав другий варіант .
Його помста за смерть приятеля страшна : убивши свого супротивника , він наказує волочити його тіло навколо могили друга .
Вразливе героя п’ята .
           (Ахілл. „Іліада” Гомера).

IX вал
У його кабінеті завжди лежить якась книжка із закладкою на 14 сторінці .
Він має синів Фемістоклюса та Алкіда , яких вважає дуже талановитими .
Він проживає в селі Манилівка .
(Манилов . „Мертві душі” М. Гоголя).





                                      Додаток №2.
Тема: Езоп - легендарний поет ,засновник жанру байки. Особливості змісту та побудови байок Езопа .”Езопова мова“(З елементами інтерактивних технологій)
Мета :ознайомити школярів з творчістю легендарного байкаря, визначити особливості змісту та побудови його байок: навчити дітей працювати за опорними схемами, покращувати навички виразного читання байки, розвивати вміння вільно висловлювати свої думки з приводу прочитаного, аналізувати і систематизувати зміст творів: розвивати творчі здібності учнів, їх логічне мислення, спостережливість , уміння проникати в сутність прочитаних байок ,сприяти формуванню думаючих особистостей  ,ціннісних орієнтацій школярів.
Всім шлях премудрий розкривався,
Хто до Езопа добувався,
Хто позичав сюжетів та ідей,
Щоб байкою збагачувать людей…
Микита Годованець.
Обладнання :ілюстрації до байки ,опорно-логічна схема побудови байки: головоломка ,”Скринька-джерело“(в ній представлені літературні жанри).
Хід   уроку
1.Вступне слово вчителя. Дорогі діти! Сьогодні я хочу розпочати наш урок із пропозиції почерпнути життєвої мудрості, торкнувшись до надбань світової літератури. Через століття передався прийдешнім поколінням досвід і знання. І от тепер ,в нашому бурхливому сьогоденні ,коли людям інколи бракує душевного спокою та джерел, звідки його можна почерпнути, ми згадуємо про скарбницю-джерело для душі та морального єства. Ця скарбниця не дає нам зубожіти духовно, адже збагачує нас мудрістю. Відкриваємо ж її для себе і пізнаємо глибше.
Але для того, щоб проникнути вглиб, варто навчитися правильно розуміти певні загальні поняття. Розкрийте нашу скриньку –джерело ,в якій кожен жанр на своєму місці і ,як окрема цеглинка, створює храм літератури.
2.Актуалізація опорних знань.
З яким жанром, який має багату і давню традицію  ,ми вже познайомились?(Байка)
Користуючись опорною схемою розкажіть про байку.
Байка-твір ,розповідь , герої , повчання ,мораль.
Байка – невеликий ,часто віршований твір повчального характеру ,в якому в образах тварин, предметів , різних природних явищ зображаються людські стосунки і характери.
Ознаки байки : алегорія ,розповідь про подію , мораль.
Що таке алегорія?
Алегорія-це таке порівняння певного явища з іншим ,коли конкретний образ допомагає розкрити якесь загальне поняття.
Алегорія -( грецьк . іносказання) - зображення життєвих подій і явищ,                                                     що таять у собі прихований зміст.
Як називають того ,хто складає баки?(Байкар)
Звучить вірш ”Порох старої гітари“(Виконує учень)
Порох старої гітари
Змахну і згадаю минуле.
Як жалібно плакали струни
І душу мою сколихнули.
Я байки Езопа згадаю,
Які написав він для людства.
І вдячністю сповняться груди
За правду людського єства.
Приспів.
Закружляло жовте листя.
Дощ щедро полив.
І Езопу підкорився
Думок моїх порив.
Тихо книгу відкриваю,
Сторінки гортаю.
„ Байко ,мудрості додай ! “-
Чарівницю я благаю.
2.
Зазираю в буття таємницю,
Відчуваю нестримний політ.
І істину я пізнаю,
Що відкриється мені.
Як часто натхнення немає,
І слова ,наче дощ ,скупі .
Тоді я Езопа спитаю:
„Як варто бути мені?“
Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні ми наблизимось до розуміння творчості легендарного байкаря Езопа ,засновника жанру байки .Проаналізуємо особливості змісту та побудови його байок.
Зверніть увагу на проблемне питання нашого уроку .Відповідь на нього ми спробуємо дати наприкінці уроку.
Базікають ,що байка вік свій відробила
І час її списать в архів…
А зараз учасники творчої групи допоможуть зробити знайомство з творчістю Езопа цікавим і захоплюючим.
Стародавня Греція –прекрасний край ,колиска світової літератури ,яка дала світу байкаря Езопа .Вперше ім’я Езопа згадується в античній літературі в оповіданні Геродота про Єгипет(440-1рр.до н.е.)
Виявляється Езоп був рабом якогось Іадмона ,побував на острові Самосі,за щось його вбили дельфійці ,а потім змушені були платити викуп .Це вірогідні факти.
І’мя Езопа оповите легендами.
Учасники творчої групи розповідають легенди про Езопа.
Золота чаша Аполлона
Дельфійські жреці храма Аполлона підклали в речі Езопа золоту чашу і звинуватили його в крадіжці ,щоб помститися за його гостре слово .Езоп за цей злочин був скинутий зі скелі .За це Аполлон покарав жерців чумою.
Суддя та в’язниця.
За легендою ,суддя відправив Езопа до в’язниці тільки за те ,що той не знав ,куди йде ,але відпустив його ,бо Езоп був правий ,адже не знав ,що потрапить до в’язниці.
Випите  море
Одного разу Ксанф ,чиїм рабом був Езоп ,похвалився друзям ,що вип’є море .За порадою мудреця , Ксанф сказав ,що вип’є море тільки тоді ,коли його виллють у чашку .За цю мудру пораду Езоп був звільнений.
Легенда про язик.(розповідає вчитель)
На прохання хазяїна принести найдорожчу і найдешевшу річ у світі Езоп в обох випадках приніс язи к. Як ви гадаєте, чому?(Пояснення дітей)
Езоп пояснив свій вибір тим що язик могутня зброя ,ним можна проповідувати любо в,справедливіст ь,дарувати  надію ,поважати і цінувати людей  .А з другого боку ,язик може спричиняти зл о,вбивати ,засуджувати ,приносити біль, розчарування .
Отже ,на основі цих коротких відомостей спробуйте охарактеризувати особистість Езопа.(Мудрий ,кмітливий ,сміливий ,волелюбний)Він завжди говорив про вільні людські почуття ,права .Греція –рабовласницька держава .І, мабуть говорити про свої відчуття прямо і відверто було досить небезпечно .Для цього дуже підходив жанр байки ,творцем якого був Езоп.
Послухаємо байки Езопа.
Читання учителем байки „Лисиця і виноград“.
Про що розповідається у байці?(Про Лисицю ,яка дуже хотіла дістати виноград ,але не могла цього зробити.)
ЯК Лисиця вирішила себе заспокоїти?(Вони(ягоди)-кислі!)
Йдеться лише про Лисицю ,якій не вдалося скуштувати виноград?(Про кожного ,хто відмовляється від поставленої мети)
Як у байці використано прийом алегорії?
Лисиця-прообраз непевної в своїх силах людини ,безвільної ,нецілеспрямованої ,яка схильна вбачати причину невдачі в чому завгодно ,тільки не в собі.
Це приклад якої життєвої позиції?(Пасивної)
Що символізує виноград?(Мрію ,мету ,бажане ,наші прагнення)
В яких словах сформульована ідея байки?(„Так і в людей буває .Коли хтось неспроможний досягти чогось ,посилається на обставини.“
Чи згодні ви з Езопом?
А як ви намагаєтесь реалізувати свої мрії ,прагнення ?Як поводитесь ,зіткнувшись з труднощами?
Спробуйте дібрати іншу назву до байки.
Підберіть прислів’я і приказки ,які розкривають зміст прочитаної байки.
Сидячи ,зайця не спіймаєш.
Хто хоче ,той усе може і вміє.
У кожного така доля ,яку він сам собі створив.
Не замочивши ніг ,риби не наловиш.
Розкрийте зміст байки за допомогою пантоміми.
Перш ніж ми розглянемо зміст іншої байки Езопа ,учасниця творчої групи ознайомить нас із правилами читання байки.
Пам’ятка читачу байки.
1.Для розповідної частини байки характерна оповідна манера виконання.
2.Передаючи діалог персонажів ,читець намагається „перевтілитись“ у того героя ,чию репліку він вимовляє.
3.Перед тим ,як прочитати мораль байки ,слід витримати тривалу паузу.
Інсценізація байки учасниками творчої групи.
Запитання за змістом інсценізованої байки.
Скільки у байці ділових осіб?
Охарактеризуйте героїв байки і складіть порівняльну таблицю.
ВОВК(грубий ,зухвалий ,нерозумний ,жорстокий ,несправедливий)
ЯГНЯ(беззахисне ,правдиве ,наївне ,покірне ).
З яким наміром Вовк підійшов до річки?(Хотів знайти слушний привід ,щоб з’їсти Ягня)
Доведіть усю безпідставність звинувачень Вовка.
На чиєму боці справедливість?(На боці Ягняти)
Який елемент звинувачення висуває Вовк?(Минулого року ти зневажило мого батька)
У чому безглуздість такого звинувачення?(Ягня тоді ще на світі не було)
Чи зупинила Вовка спроба Ягняти захиститись?
Не вдаючись ні до яких пояснень ,Вовк висуває свою правду(„Вовчий закон“)(Хоч би як ти виправдовувалось ,я тебе з’їм.)
В яких словах виражена мораль байки?(„Так навіть справедливий захист не має сили для тих,  хто взявся чинити кривду“)
У чому „вовча правда“?(Вона у фізичній силі).
Які людські риси викриваються у байці?(Грубість ,несправедливість, жорстокість ,безжальність, рабська покірність ,схиляння перед силою.)
Які почуття викликала у вас байка?(Співчуття ,бажання допомогти встановити справедливість.)
Чи змінився б зміст байки ,якби на місці Ягняти був Лев?
Висловлювання учнів .Лев диктував би закон своєї сили .Але ,можливо ,раз Лев –цар звірів ,то діяв би за розумним законом ,згідно з яким усі рівні в своїх правах.
Чи не опинялися ви чи хтось з ваших товаришів у такій ситуації?
Діти пригадують життєві ситуації ,розповідають про свою поведінку в таких ситуаціях.)
Уважно розгляньте ілюстрацію до байки і доберіть підпис ,який відображав би ідейний зміст байки(„Торжество несправедливості“,„Вовча правда“, „Вовчий закон“)
Спробуйте себе в ролі сценаристів і опишіть найяскравіші кадри фільму ,який би ви створили за змістом байки„Вовк і Ягня“.
Кадр№1
Яскраво світить сонечко Навкруги зелено .Ніжною голубизною блискотить струмок .Обережними ,невпевненими кроками до струмка підходить ягнятко .Теплого літнього ранку воно хоче напитися прохолодної води зі струмка.
Кадр№2
Раптом подув сильний вітер .І з ним з’явилось відчуття небезпеки .Кольори природи потьмяніли .Біля струмка з’являється зухвалий ,самовпевнений вовк .Він чітко усвідомлює свої переваги в сил .Що йому прохання слабкого і беззахисного ягняти! Вовк голодний .Його голос звучить нахабно ,грізно .Впевнено і нестримано вовк наближається до ягняти .Яскраво червона паща в очікуванні„ смачного обіду.“
Кадр№3
Німа сцена .Чорна тінь вовка над беззахисним ягням.
Кадр озвучується питанням:„У сильного безсилий винен завсіди?“
То який же вихід ?Як ми можемо запобігти закону грубої сили ?Що можна протиставити такому „вовку“?
Можна протиставити силу переконливого слова ,духу ,розуму ,почуття впевненості в собі ,віру в справедливість .Щоб запобігти появі таких вовків ,необхідно виховувати дітей на прикладах любові ,взаємоповаги ,справедливості .
Отже ,що таке „Езопова мова“?
„Езопова мова“- це мова ,сповнена натяків ,недомовок , в якій думка автора має замасковану форму .Таким чином ,користуючись „езоповою мовою“ ,можна в усі часи висміювати і викривати людські вади ,суспільні негаразди.
Підбиття підсумків уроку.
Доберіть синоніми до слова байка(правдива ,смілива ,актуальна ,повчальна ,сучасна) .
Спробуйте дати відповідь на проблемне запитання.
(Відповіді учнів).
Учитель.
Не тратьте ,друзі , марно слів:
Потрібно ,щоб вона влучніше била.
Прочитайте відповідь на проблемне запитання ,сховане у головоломці.(„В Езопа вчіться ,добрі люди!“).
Висновок.
У чому ,на ваш погляд ,загадка популярності байок Езопа?(Відповіді учнів).
(Використовував типові ситуації ,в яких люди вгадують себе і сьогодні .У творах Езопа люди знаходять відповіді на свої запитання ,мають змогу подивитись на себе збоку і дати об’єктивну оцінку.)
Домашнє завдання:
Вивчити напам’ять байку Езопа „Лисиця і виноград“.
                                    
                                      Додаток № 3.
Урок  . Закони Джунглів очима людини . ( З елементами тренінгу )
   Мета: продовжити роботу над ідейним аналізом казки Д.Р.Кіплінга “Мауглі”; розвивати уміння під час аналізу літературного персонажа використовувати його мовну характеристику;  виховувати почуття моральної відповідальності за свої вчинки щодо оточення та природи.
Оголошення теми і мети уроку.
Хід уроку.
Учитель.  Добрий день, о найдопитливіші з п ятикласників! Ваша стараність і уважність допоможуть нам сьогодні в досягненні мети нашого уроку! Ваш чуйний слух спроможний вловити найменші інтонації мого голосу, ваш роздум здатний сприйняти усі тонкощі літературного твору про хлопчика, що став Вожаком Зграї і Хазяїном Джуншлів!(Школярі,напевно, зможуть уявити деяку незвичайність учительського вітання і продовжити вітання по колу в тому ж стилі).
Вітання по колу.
Бажано, щоб кожен учень висловив своє вітання, використовуючи стиль мовлення персонажів казки Кіплінга.
   Спостереження над мовними характеристиками героїв казки.
У чому незвичайність такого вітання?
(Учні зауважують, що більшість персонажів казки Кіплінга дуже уважні до своїх співрозмовників, ввічливості намагаються чемно спілкуватися один з одним, вживаючи безліч комплиментів, похвал, часто посиляються на Закон Джунглів).
-Чому всі, хто належить до Вільної Зграї, використовують саме такий стиль спілкування?
-Спробуймо простежити за особливими мови Акели, ватажка Зграї; ведмедя Балу; Багіри; тигра Шер-Хана і шакала Табакі.
-Чим різниться мова цих персонажів?
-Як ви гадаєте, чому мова персонажів різна?
(Відповідаючи на поставленя запитання, учні обов’язково прийдуть до висновку про непрості взаємини у світі Джунглів, про те, як складно домогтися мирного співіснування таких різних за характером героїв: тигра Шер-Хана і Вовчиці, мудрого вожака Зграї Акели і хитрої Багіри, ледачого удава Каа і могутнього слона Хатхи).
-Що допоможе жителям Джунглів зберігти нормальні взаємини?
(Мудрі Закони Джунглів).
   Мозковий штурм “Закони Джунглів”
   Учні, працюючи з текстом, формулюють основні Закони Джунглів. У процесі роботи Закони записуються на дошці чи на папері.
Ніхто не має права змінювати місця полювання без попередження.
2.Дорослий Батько Вовк полює один, щоб прогодувати усе своє сімейство. Мати вовчиця безстрашно захищає потомство.
3 Звірі вважають, що людина – найслабша і найменшзахищена істота і тому чіпати її “не личить мисливцеві”.
   (Можна прокоментувати, що в жителів Джунглів, природно, свій погляд і своєрідні стосунки з людиною. Однак правило не кривдити беззахисних і слабкихгідне всілякої поваги і наслідування).
Жодної милості тому дорослому вовкові, що вб’ є вовченя! Кара – смерть на місці!
5. Закони Джунглів обов’язкові для всієї Зграї.
6. ВесіляЗаконів Джунглів завжди на чомусь грунтуються.
   (На багато річному досвіді і традиціях поколінь).
Під час небезпеки всі звірі об єднуються і допомогають одне одному.
(Учні згадують казку “Як страх прийшов у джунглі” -  про страшну посуху, “Навала джунглів” - про те, як усі мешканці джунглів стали на захист Мауглі та ін.).
8. …
9….
   У ч и т е л ь. справедливі Закони Джунглів допомагають тварині вижити в найважчих випробовуваннях. Накопичуючи досвід існування в дикій природі, звірі передають його з покоління.
   Проблемні запитання для бесіди.
Які з Законом прийнятні для суспільства людей? Обгрунтуйте свою відповідь.
Спробуйте сформулювати кілька Законів, що стосуються всіх мешканців нашої планети.
Чи потрібні такі загальні Закони? Відповідь аргументуйте.
    У процесі обговорення цих запитань необхідно підвести учнів до висновку, що Природа – спільний дім для всіх істот, які живуть на Землі, тому Людина зобов’язана дбайливо і відповідально ставитися до Природи. Безвідповідальність Людини щодо неї призводить до загибелі рідкісних видів тварин та рослин і завдає шкоди всьому Людству. Саме Людина відповідає за збереження незліченних багатств Матері-Природи і чистоти своєх душі. Важливо, щоб і учні відчули цей взаємозв’язок.
   Звернення-маніфест: “Я хочу розповісти вам, люди!”
   Цей вид роботи слід запропонувати групам або як індивідуальні завдання. Можливе його виконання вдома чи на уроці розвитку мовлення.
   У ч и т е л ь.Казка “Брати Мауглі” закінчується тим, що хлопчик “самотньо сходить з гори до невідомих створінь, які звуться людьми”. Звичайно, Мауглі не знає, хто такі люди та що його чекає. Безперечно, йому незрозуміле слово “Маніфест”. Але він залишив у Джунглях безліч друзів, що розкрили йому свої таємниці. Мауглі незнайома людська мова, але він досконало володіє тією таємничою мовою, якою спілкуються дикі мешканці Природи. Він неграмотний і німий, зовсім не розуміє і не цінує того багатства, що мають золоті монети, ці холодні кругляшки, які не стають теплішими, переходячи з рук до рук. Але йому відомо більше.
   - Як ви важаєте, що міг би сказати Мауглі людям про своє життя і про своїх друзів, чого він міг би навчити людей?
   Презентація та обговорення звернень-манівестів “Я хочу розповісти вам, люди!”


  Додаток №4.
Тема: Людині XXI століття...Підсумковий урок-тренінг.
Мета: систематизувати вивчений протягом року ма­теріал, стимулювати самодостатню діяльність випуск­ників, розвивати творче мислення, активність.
Обладнання: ілюстровані журнали, кольорові олівці, фломастери, клей, ватман, газети.
Хід уроку
Слово вчителя. Ось і завершується навчальний рік. Попереду у вас самостійне життя. Сподіваюсь, в ньо­му вам допомагатимуть кращі твори світового мистецтва, адже в них вищі цінності людського буття. І саме вони стануть для вас орієнтирами на життєвих дорогах, підтри­муватимуть у всіх випробуваннях.
                                        "Знайомство".
—  Сьогодні ми з вами зібралися, щоб краще пізна­ти себе та своїх друзів. Ваше життєве кредо?
—  Яка книжка завжди буде поруч з вами?
                                   "Асоціативний кущ ".
Література XXстоліття, з якою ми ознайоми­лися в цьому році, надзвичайно різнобарвна, як і сто­ліття в цілому. З чим у вас асоціюється XX століття?


війни

НТП



Розвиток демократії

кризи

Національні
конфлікти

Комп’ютерні
технології

Прекрасні твори
мистецтва

Екологічні
катастрофи

Зміни в
побуті

ХХ ст.

                                            «Мозковий штурм»
— Назвіть складові літератури XX століття.



”масова ” культура

модернізм

реалізм

фантастика

авангардизм

антифашистська тематика

”потік свідомості

”магічний ” реалізм

”театр абсурду ”

”епічний театр ”

постмодернізм

містика

Література XX ст.



Які проблеми порушували письменники у своїх творах?


любов і дружба

пошуки сенсу життя

людина і природа

патріотизм

самотність

вірність і зрада

людина і війна

проблеми людського буття

Література XX ст.
— Спробуємо узагальнити вивчене, зробивши колаж-рекламу.
                           Робота в групах над колажем-рекламою.
Учні витягають аркуші з написами: модернізм, антифашизм, 30-ті рр., постмодернізм, західна проза, проза поза межами західного світу.
                                        Презентація робіт груп.
1 група — "Авангардистські й модерністські тенденції в прозі та поезії".
2 група — проза й драматургія 30-х років.
3 група — "Друга світова війна у дзеркалі літератури".
4 група - західна проза і драматургія II половини XX ст.
5 група — проза поза межами західного світу.
6 група — постмодернізм.
                               Гра-розминка "Оплески".
Вчитель пропонує виразити свої емоції оплесками (після кожної презентації).
Есе "Література XX століття
"Кошик".
Учні та вчитель зачитують цитати з творів, які найбіль­ше запам'яталися, читають напам'ять вірші.
                                          "Мікрофон".
— Чого я очікував від уроків світової літера­тури, чи справдилися мої сподівання?
                                     Заключне слово вчителя.
Ось і добіг до кінця останній урок. Гадаю, ви зумієте у складному вирі життя бути толерантними до думок, по­глядів і оцінок інших людей, зумієте бути самокритични­ми, скористаєтесь багатством знань, уявлень про світ, будете дбайливо ставитися до слова, пам'ятаючи, що ним можна і ощасливити, і поранити людину. Тож нехай ва­шим порадником і другом завжди залишиться книга.    .
       
                                              "Усмішка по колу ".
Учні беруться за руки і, усміхаючись, по черзі висловлюють побажання одне одному.
                                 


                         
Додаток №5 
  Урок русского языка в 5 классе по теме :»Разделительные Ь и Ъ знаки.  Развитие речи «Режим – это самое главное»


          1-й слайд - Тема (сразу на начало урока).
2-й слайд –Цель урока (сразу по звонку, пока усаживаются)
Цель урока: совершенствовать навыки правописания слов с разделительными Ь и Ъ.
Образовательные задачи:
-научить детей правильному произношению слов и слогов разделительными Ь и Ъ;
-формировать у учащихся фонематическое восприятие на слоги и слова с разделительными Ь и Ъ и устойчивые навыки правильной записи слов с разделительными Ь и Ъ;
Развивающие задачи:
-развивать внимание, память, зрительное и слуховое восприятие;
-развивать связную устную и письменную речь;
Воспитательные задачи:
-воспитывать интерес и любовь к русскому языку;
-воспитывать здоровый способ жизни, умение соблюдать режим дня.
Тип урока: урок усвоения знаний, умений и навычек.
Формы работы на уроке: коллективная, групповая, индивидуальная.
Оборудование: карточки с буквами и словами, мультимедийная установка,  презентация, учебник, таблицы, иллюстрации, карта ожиданий.
Ход урока.
1. Орг. момент. Психологический настрой.
В природе есть солнце. Оно светит, всех нас любит и греет. Так пусть каждый лучик заглянет в наш класс и не только обогреет нас, но и придаст сил, активности и уверенности в знаниях. Какое настроение у вас ,ребята, на урок? (Песня из кинофильма «Про кота Леопольда» «Мне сегодня весело с самого утра»)
3-й слайд (Леопольд
2. Проверка домашнего задания.
4-й слайд («Найди потерянные буковки» с пропусками)
А) «Найди потерянные буковки»,
Пахнет шерст…ю волч…ей у пен…ка с поганками. Шли волчата ноч…ю лунными п…лянками .Мален…кий волчонок прыгал, баловался, заблудился в папороти и один остался. Здесь он поскол…знулся , с…ехал в грязь на лапах. Ш…шку в суч…ях закопал, поплясал на суч…ях, поскользнулся и упал у норы барсуч…ей.
(ПРОВЕРЯЕМ……)
 5-й слайд (с буквами)
6-й слайд  «Мозаика».
(СЛОЖИМ МОЗАИКУ…….)
Б) «Мозаика».
КРО                    ТЕТ               ФЕЛЬ            КА
ПОРТ                  ВАТЬ             РАДЬ           РАСЬ
7-й слайд (со стрелками, задержка минуту и стрелки соединяют части слова)
Произнесите последний звук в каждом из этих слов. Как он произносится? Как мы на письме показали мягкость этих согласных?
8-й слайд «ВЕСЕЛЫЙ СМАЙЛ»
3. Введение в тему урока .Актуализация.
Мы сегодня на уроке продолжим работать с Ь и Ъ знаками. А давайте отправимся  с вами в путешествие по истории русского языка и узнаем такими ли были ь и ъ знаки раньше? Девочки приготовили нам сообщение, провели небольшое исследование и, я думаю ,с удовольствием с нами поделятся информацией.
4.Исследовательская работа.  Страницы истории.
В IX веке Кириллом и Мефодием был создан первый славянский алфавит на основе греческого письма. Этот алфавит был в употреблении до начала 18-го века и лёг в основу современного русского алфавита.
В славянской азбуке было 43 буквы. Среди них – Ь и Ъ знаки (графически они не отличались от современных Ь и Ъ), но назывались  по-другому:   Ъ- ер   Ь-ерь.
Букву «ер» называли бездельником, лодырем, разбойником, дармоедом, кровососом. Буква «ер» на конце слова   «проедала» более 8% времени и бумаги. Эта   буква - бездельник  была   самой  дорогой буквой мира. 
В современном русском алфавите 33 буквы. 
Буквы ЕР и ЕРЬ выглядят в нём так же, как в славянской азбуке несколько веков назад.     Называться они стали по-другому. Их  функции несколько изменились…

Как же изменились их функции вы сможете мне сказать сами.
Тему урока вы уже можете назвать , когда прослушаете  сказку и выполните упражнение.
 Мы уже сказали, что мягкий знак показывает мягкость согласных на письме. Это первая его работа. Но в русском языке он выполняет ещё одну работу. Сейчас вы узнаете какую. Это и будет темой нашего сегодняшнего урока.
Послушайте сказку. Как-то на слоговой полянке гуляли парами согласные и гласные буквы. Они были очень дружны и пели свои песенки. А мягкий знак петь не мог. Почему? Но ему тоже хотелось подружиться с весёлыми согласными и гласными. Он вежливо представился и предложил дружить. Согласные и гласные взяли его за руки. Встал мягкий знак с парой ля и получилось лья.
Дети хором произносят: ви-вьи ; не-нье;  лё-льё;  рю-рью.

9-й слайд «Решето»
5.Б) «Решето»
Выпишите слова, где мягкий знак разделяет согласный звук и гласные.
Воробьи, Казань, просьба, пьеса, семь, листья.
10-й слайд (Проверка…)
Воробьи, пьеса, листья.
Так какую же роль может еще выполнять ь  в словах помимо смягчения?
11-й слайд Табличка на Ь
Правильно он разделяет согласные и звуки я, ю, е, ё, и.
(ПОПРОБУЕМ РАСПУТАТЬ ПУТАНИЦУ………)
12-й слайд  «Путаница»
6. «Путаница»
Назовите одним словом.
1.Собрание представителей каких-то организаций… (Съезд).
2. Снежная буря, метель… (Вьюга)
3. Крытый вход в здание… (Подъезд)
4. Место в пути, где дорога поднимется вверх…(Подъем)
5. Разносчик почты, корреспонденции… (Почтальон)
13-й слайд (Проверка…)
14-й слайд «ВЕСЕЛЫЙ СМАЙЛ»
А что же делает разделительный Ъ?
Давайте сделаем морфемный разбор слова подъезд.
Где же стоит у нас Ъ?
15-й слайд Табличка на Ъ
После префиксов оканчивающихся на согласный перед Я, Ю, Е, Ё.
16-й слайд ЛЕОПОЛЬД НА ВЕЛИКЕ….
7.Физкультминутка.
Каждый день по утрам
Делаем зарядку,
Очень нравится нам
Делать по порядку:
Весело шагать,
Руки поднимать,
Приседать и вставать,
Прыгать и скакать.
Сначала буду маленьким-
К коленочкам прижмусь.
Потом я выросту большим-
До лампы дотянусь.
Мы с вами позвоночники размяли, ручки, ножки отдохнули ,готовы к работе. А давайте проверим, готовы ли к работе ваши ушки. И выполним
Упражнение
8.«Внимательные ушки».
 Поиграем в игру « Внимательные ушки». Я читаю слова. Если услышите, что в слове есть мягкий знак, то поднимите карточку с мягки знаком.
Печенье, Коля, лисьи, день, платье, пьют, мальчик, полёт, колосья, семя, олени.
Работа с табличками.
17-й слайд ВЕСЁЛЫЙ СМАЙЛ

Вот мы и выяснили какие братья Ь и Ъ знаки. Я хочу вам по секрету сказать, что я пригласила к нам их в гости.
В стране Русский Язык,
В городе Алфавите
Живут два брата-двойняшки,
Носят одинаковые рубашки.
У одного хохолок на голове,
А другой лысый вообще.
Хоть они друг на друга похожи,
Их характеры совершенно не схожи.
Младший брат весельчак и добряк.
И зовётся он Мягкий Знак.
Он ласков и добродушен.
И всегда во всём послушен!
Старший брат строг и суров,
Не говорит много слов.
И во всех он делах упёртый!
И зовётся он Знаком Твёрдым.
Но живут вместе братья дружно,
Не встают в те слова, где ненужно!
Чётко правила соблюдают
И друг другу в делах не мешают.
Если ты эти правила выучить сможешь,
То себе получить 12 поможешь!


9.»Театр».
Выступление детей.
 «Мягкий Знак и Твёрдый Знак».
— Не чересчур ли ты добряк? — 
Так Знаку Мягкому промолвил Твердый Знак.
— Слова и буквы ты всегда смягчить стремишься.
 Нет, в алфавит ты не годишься!
— Кто б говорил, но ты б уж помолчал!
— Знак Мягкий Твердому на это отвечал.
— Ты тверд и груб, как суковатый дуб.
Давным-давно пора, как букву Ять,
Тебя из азбуки изъять...
— Друзья! Наш разговор — никчемные слова,
 —Услышав этот спор, сказала буква А.
— Вы оба хороши, достойны оба чести, 
Когда стоите в нужном месте.
                                           П. Матвиенко.
 10.Слово учителя.
Давайте еще раз повторим, в каком месте стоит ь?
- в середине слова после букв обозначающих согласные звуки, кроме префиксов, перед Я,Ю,Е,Ё,И(например: скамья, шестью, пьеса ,льет, воробьи);
- в некоторых заимствованных словах перед О(например: бульон, павильон, медальон).
А в каком месте и при каких условиях стоит ъ?
- после префиксов, оканчивающихся на согласный, пред Е,Ё,Я.Ю(например: съезд, подъезд, объезд);
- после букв обозначающих согласные звуки, перед Е, Ю а в некоторых заимствованных словах(например: адъютант, объект, инъекция);
-в сложных словах, если первая часть оканчивается буквой, обозначающий согласный звук ,а вторая начинается буквами Я,Ю,Е,Ё(например: двухъярусный ,трехъядерный)

18-й слайд Физкультминутка для глаз

12.Физкультминутка для глаз.
19-й слайд ВЕСЕЛЫЙ СМАЙЛ
Мы с вами сегодня  старались сберечь свое здоровье, делали физкультминутку, берегли наши глазки…Ребята, а как вы думаете. что нужно еще делать, чтоб сохранить здоровье?

Чтоб здоровье сохранить,
Организм свой укрепить,
Знает вся моя семья
Должен быть режим у дня.

Следует, ребята, знать
Нужно всем подольше спать.
Ну а утром не лениться–
На зарядку становиться!

Чистить зубы, умываться,
И почаще улыбаться,
Закаляться, и тогда
Не страшна тебе хандра.

У здоровья есть враги,
С ними дружбы не води!
Среди них тихоня лень,
С ней борись ты каждый день.

Чтобы ни один микроб
Не попал случайно в рот,
Руки мыть перед едой
Нужно мылом и водой.

Кушать овощи и фрукты,
Рыбу, молокопродукты-
Вот полезная еда,
Витаминами полна!

На прогулку выходи,
Свежим воздухом дыши.
Только помни при уходе:
Одеваться по погоде!

Ну, а если уж случилось:
Разболеться получилось,
Знай, к врачу тебе пора.
Он поможет нам всегда!

Вот те добрые советы,
В них и спрятаны секреты,
Как здоровье сохранить.
Научись его ценить!
12.Мозговой штур


                                              РЕЖИМ ДНЯ

Для чего нужен режим дня?
Важен ли режим дня для сохранения здоровья?
Кто враг нашего здоровья? А кто его друг и верный помощник?
Что и почему  должен кушать тот, кто хочет сохранить свое здоровье?
Как вы понимаете выражение «одеваться по погоде»?
(Вот и подошел к концу…….)

20-й слайд Микрофон
13.Микрофон.
Сегодня на уроке я узнал(а)…
Мне больше всего понравилось…
21-й слайд ЛЕОПОЛЬД
14. Рефлексия.Сегодня мы с вами старательно поработали. И ,если вам понравилось на уроке обернитесь к соседу справа, пожмите ему руку и слева, возьмитесь за руки и скажите, как мы хорошо поработали. Молодцы!
(Музыка из мультфильма приключения кота Леопольда»Все в порядке»)
22-й слайд Домашнее задание
15.Домашнее задание.
Используя слова : подъем, здоровье, укрепить, счастье, умываться, убирать,спать ,составить режим дня для себя.
Составьте «Словарный диктант для соседа» из 5 слов с ь и пяти с ъ.


16.Оценивание.

Комментариев нет:

Отправить комментарий